Президентът на Южна Африка - Сирил Рамафоса - назначи комисия, която да разследва твърденията на САЩ, че на руски кораб са били натоварени оръжия от военноморска база близо до Кейптаун миналата година.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Още когато новината се разпространи по-рано през май, посланикът на САЩ в РЮА - Рубен Бриджити - обвини местното правителство, че снабдява агресора във войната в Украйна с боеприпаси. Южна Африка оттогава отрича.
ОЩЕ: САЩ обвини Южна Африка, че е натоварила оръжие на санкциониран руски кораб
Твърденията предизвикаха дипломатически спор между САЩ, Южна Африка и Русия и поставиха под въпрос позицията на РЮА като необвързана страна по отношение на войната в Украйна. Южна Африка твърди, че е безпристрастна и се е въздържала от гласуване по резолюциите на ООН относно войната.
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
"Президентът реши да започне разследването поради сериозността на обвиненията, степента на обществения интерес и въздействието на този въпрос върху международните отношения на Южна Африка", се казва в изявление на офиса на Рамафоса, цитирано от NBC.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
Тричленният състав ще бъде председателстван от Финеас Моджапело - бивш заместник-председател на съда в провинция Гаутенг. Другите двама членове са адвокат Леа Гкабаше, която беше ръководител на доказателствения материал в приключилото миналата година разследване за корупция в държавата, и Енвер Сурти - бивш заместник-министър на основното образование. Комисията ще разполага с 6 седмици, за да проведе разследването.
Заданието на комисията включва установяване на това кой е знаел за пристигането на товарния кораб, съдържанието, което е било натоварено и разтоварено, и "дали са били спазени конституционни, законови или други задължения във връзка с пристигането на товарния кораб".
Очаква се президентът да получи окончателен доклад в рамките на две седмици след приключването на разследването.
Още: Десетки цивилни бяха убити при нападения в Нигер
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат