Министърът на земеделието на Франция Жюлиен Денорманди заяви, че войната в Украйна поставя под заплаха продоволствената сигурност в целия свят, съобщи Le Figaro.
По думите му кризата може да възникне заради това, че много средиземноморски страни зависят от износа на руска и украинска пшеница. Той допълни, че нестабилната ситуация може да способства за ръста на цените, особено за храната на селскостопанските животни.
Денорманди каза още, че Франция не зависи в голяма част от вноса на руска и украинска пшеница. Министърът призова да се разшири европейското производство, за да се противодейства на продоволствената криза.
Делът на Русия и Украйна в световния износ на пшеница е почти 30%. Украйна е един от най-големите производители на царевица и слънчоглед. На фона на войната украинските власти ограничиха износа на редица стоки, в това число и зърнените.
Някои страни зависят над 80% от доставките на руската пшеница: това са Катар, Руанда, Египет и Киргизя. Русия доставя 70% от пшеницата, внасяна от Турция, а Украйна осигурява 90% от потребявана в Ливан пшеница.
В началото на февруари FАО съобщи за исторически рекорд на световните цени за продоволствени стоки. По данни на организацията в следствие на неблагоприятните условия за растежа на посевите в Южна Америка, ръста на цените на пшеницата и неопределеността в доставките на царевица от Украйна международните цени на царевицата са се увеличили с 5,1%, тези на пшеницата - с 2,1%.
Путин забрани износа на ключови суровини