В днешно време има десетки нововъведения, които не само улесняват готвенето, но и го правят здравословно за хората и децата. Не на всякъде по света, обаче е така. Оказва се, че все още близо една трета от населението на света, около 2,3 милиарда души, все още готвят на открит огън или с обикновени печки, които вредят на здравето и околната среда, се казва в проучване, предаде БГНЕС.
Международната агенция по енергетика и Групата на Африканската банка за развитие, които съвместно изготвиха доклада, призоваха да се изразходват 8 млрд. долара годишно, за да се гарантира, че до 2030 г. всяко домакинство по света ще има достъп до чиста кухня.
Ефект върху общественото здраве
Още: WWA: Промените в климата са причина за горещините в Европа и по света
"Липсата на достъп до чисто готвене оказва отрицателно въздействие върху общественото здраве, затвърждава обезлесяването и увеличава емисиите на парникови газове", заяви президентът на Групата на Африканската банка за развитие Акинвуми Адесина.
В доклада се посочва, че събирането на дърва и въглища за готвене води до загуба на горски площи с размерите на Ирландия всяка година.
Въздействие върху околната среда
Въздействието на дима от дървени въглища, дърва за огрев, въглища, селскостопански отпадъци и животинска тор, изгаряни за приготвяне на храна, е причина за 3,7 млн. случая на преждевременна смърт, което го нарежда на трето място по брой причини за преждевременна смърт в световен мащаб.
Още: Глобите за замърсяващите фирми във Великобритания стават неограничени
Жените са най-потърпевши
В доклада се посочва, че най-тежко въздействие липсата на чисто готвене оказва върху жените, които обикновено са отговорни за събирането на гориво и по този начин ги възпрепятстват да учат или работят.
Докато Китай, Индия и Индонезия са намалили наполовина броя на гражданите си, които нямат достъп до чисто готвене, от 2010 г. насам, ситуацията в Африка се е влошила и според доклада настоящите политики няма да решат проблема през следващите три десетилетия.
Още: Немците извадиха лопатите и ринат кюмюр
Решения на проблема
МАЕ и групата на Африканската банка за развитие заявиха, че годишните инвестиции в размер на 8 млрд. долара са по-малко от един процент от сумата, която правителствата са похарчили миналата година за субсидии за горива.
"Решаването на проблема с достъпа до чиста храна за готвене не изисква технологичен пробив", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
"То се свежда до политическа воля от страна на правителствата, банките за развитие и други структури, които се стремят да изкоренят бедността и неравенството между половете."