Близо 45 млн. души в Южна Африка спешно имат нужда от подпомагане с храни в резултат на суша, наводнения и икономически трудности, съобщиха от ООН.
Още: Туристическа подводница с 45 руснаци на борда потъна край Египет, има жертви
„Кризата с глада е с измерения, които преди не сме виждали и има доказателства, че ще се влоши", гласи изявление на регионалния директор на Световната програма за храните (WFP) Лола Кастро.
Агенцията предупреди, че е осигурила само 205 милиона долара от необходимите ѝ 489 милиона долара, . Семействата в региона вече пропускат хранене, взимат децата си от училище, продават ценни активи и изпадат в дългове.
В Южна Африка като цяло - където температурите се повишават два пъти по-бързо от останалия свят - хората преживяват най-тежката суша от 35 години насам, сочат данни на ООН, предаде БГНЕС.
Още: Както Украйна: Конго с готовност да сключи сделка за сигурност със САЩ
Още: Терористична атака срещу кортеж на президент: Кадри от Сомалия (ВИДЕО)
Ниският растеж, нарастващото население, сушата и наводненията се комбинират, за да влошат хранителната несигурност в региона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Река в Замбия "умря“ заради Китай (ВИДЕО)
Още: Преговори: Какво се очаква от срещата между Конго и бунтовническата група M23
"Ако не получим необходимото финансиране, няма да имаме друг избор, освен да помогнем на по-малко от най-нуждаещите се и с по-малко", каза Кастро.
Най-тежко засегнатите страни са Есватини, Лесото, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Намибия, Замбия и Зимбабве.
Почти половината от 15 милиона души в Зимбабве живеят в състояние на хронична хранителна несигурност, казват от ООН.
Още: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Още: Тревожна регресия: Каква е ситуацията в Южен Судан