Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Твърди думи, меки дела

25 септември 2017, 09:41 часа • 6166 прочитания

За мен България ще е успяла, когато кажете на вашите деца да се върнат, да учат и работят в нея. Тези думи на президента Румен Радев по време на среща с българи-емигранти в Чикаго като че ли най-много изпъкнаха и бяха най-често повтаряни от българските медии.

Коментар на редактора

Думите на Радев действително са силни, но е крайно време да погледнем към делата, защото те са важните. А делата на Радев изобщо не убеждават.

На първо място – президентът пак заговори с общи приказки за съдебната система. Истината е, че ако тя заработи, България постепенно ще стане добро за живот място. Но не работи – и нашите политици нито имат желание, нито знаят как да заработи. Широко се набляга на румънския модел, но той работи главно защото начело на антикорупционната им прокуратура има способен и принципен човек, който е сформирал можещ и гладен да работи екип. Цяло чудо е, че в Румъния това проработи и никой досега в България не е коментирал как така се случи Лаура Кьовеши да получи необходимата власт, за да наложи наистина закона. От което следва въпросът – съществува ли човек като Кьовеши в България? И кой следва да го подкрепи, за да стане например главен прокурор? Защото Кьовеши е точно главен прокурор на Румъния преди да поеме антикорупционното звено. И е единствената, успяла да изкара пълния мандат на румънски главен прокурор! Точно подкрепата на достойни хора, които вършат работа, следва да е политиката на един президент. От нашия президент такава подкрепа не сме видели.

Същевременно Радев дава идеята за регистър на българите и българските общности в чужбина, чрез който да се подсили връзката на емигрантите с българския бизнес. Моментално тук възникват следните въпроси – защо Радев не подкрепи инициатива за промяна на Закона за българите, живеещи извън България още от 43-тото Народно събрание на депутатите Петър Славов, Вили Лилков и Методи Андреев? Тази инициатива предвижда емигрантите сами да правят консултативни съвети към дипломатическите ни представителства зад граница – демек стимулира развитие на гражданското общество и демокрация, дава реално участие на емигрантите в процеса на управление. Президентска подкрепа – не съм чувал за такава.

Но най-голямото лицемерие е как точно човекът, който искаше да ограничи възможностите на българите в чужбина да гласуват, сега говори кога ще е успяла България! Опитът да бъде прокарана "уседналост" беше идея точно на Радев, като президентът не пое явна отговорност за нея, а се стигна до циркове с уволнения на чиновници в правосъдното министерство, за да се крие първоизточникът. Предвид тази история кога да вярваме точно на Румен Радев – когато иска спешни промени в изборната система, или когато говори за "успялата България"?

Ясно е едно – на думи всички политици са силни. Радев дойде с други заявки, но досега е като всички политици.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес