Един приемлив, разумен и благ човек може да направи чудеса. И да отвори железни врати по същия начин, както прави благата дума.
В случая този човек е Мехмед Дикме. Той е наистина разумен и поне досега не е показвал конфликтност и интригантство, така характерни за нашите политици. Какво обаче каза Дикме - че ако новото мнозинство позакъса, ДПС ще му даде известна подкрепа. Че няколко депутати ще подкрепят Промяната, макар и анонимно. Само и само да се свърши работата, която е в интерес на държавата.
Това изказване би трябвало леко да обезпокои партиите на промяната. По няколко причини. Първо, прави се прогноза, че в някакъв момент сегашните 134 гласа може да не стигат за крепене на правителството. Тази тревога може и да изглежда безпочвена засега. Но само засега. В някакъв момент може да стане съвсем реална. И второ - в Сараите може би се облизват за евентуално кефлийско кафепиене с харвардците. Тоест - или предупреждават Кирил Петков за възможна компрометираща "подкрепа", или имат информация, че Доган планира точно това. Последното, което е нужно на сегашното мнозинство, е подкрепа от партиите, изградили непрозрачната държава - ГЕРБ и ДПС.
Доколко може да са верни тези предположения?
Подкрепа за Промяната от страна на някакви анонимни уж-на-Доган-хора-ама-не-съвсем би била доста срамна за новата власт, обявила война на корупцията. И кои ще са тези неназовани депутати от ДПС? От лагера на Пеевски или от случайно останалите извън него?
Впрочем, нито една от фигурите в ДЕН не е в топли контакти с Пеевски - нито Гюнер Тахир, нито Лютви Местан, нито Касим Дал, нито самият Дикме, който не е в ДПС от 2007 г. Той дори обяви, че Пеевски е станал депутат с гласовете от Турция, а не от Велико Търново.
Неотдавна пак Дикме обяви, че ДПС тотално губи влияние в страната. Дали наистина го мисли, или просто прави пропаганда, за да заеме ДЕН мястото на ДПС, не се знае. Думите му можеха да се приемат за чиста монета, ако не беше залитнал към ГЕРБ.
Като председател на ДЕН Дикме имаше неблагоразумието да подкрепи през март Бойко Борисов и само той си знае за какво му беше това, след като формацията му обяви за своя основна цел изкореняването на корупционния модел. Възможно е това да е част от вълната, понесла бивши царисти (Дикме беше министър в кабинета Сакскобургготски) към Борисов. Последният, разбира се, не даде вид да го интересуват тленни останки от НДСВ и Тройната коалиция.
Неколцината останали извън обсега на ДПС бивши активисти на движението, създали на Гражданско сдружение ДЕН, могат да имат съвсем простички цели. Например, да имат добри отношения с новата власт, защото от предишната нямаха никаква полза. Защото ето какво още каза Дикме - че обществото очаква промени и реална правосъдна реформа. По тази причина трябвало до 3 месеца да има видим напредък при спецправосъдието. И в крайна сметка, заключава Дикме, по-добро в момента от кабинета „Петков” няма.
Да, бидейки в добри отношения с новата власт и изразявайки загриженост за пълнотата на нейния мандат, хората от ДЕН могат да си уредят някакво политическо бъдеще. Защото, каквото и да си говорим, турскоезичното население припознава за свои политици само тези със сходни имена и говорещи турски език. Възможно е и в геополитически план да има някаква подкрепа за подобен проект, който да измести ДПС от властта и да набута Доган завинаги в Сараите. Защото, докато се водеше дискусията дали да има или да няма етническа партия, ДПС си стана корпорация. Е, сега просто етническа ли да очакваме?
Лидерите на новата власт имат избор и вероятно ще трябва в обозримото бъдеще да решат дали им трябват Сараи. Стари или нови.
Автор: Евелина Гечева