Напоследък в света на технологиите непрекъснато се говори за прословутите очила Google Glass и конкурентни разрабоки. Ето още едно подобно устройство, което може да се окаже още по-атрактивно от продукта на Google. То е дело на южнокорейски специалисти от Националния институт по наука и техника в град Улсан.
Става дума за снабдени със светодиоди контактни лещи, способни да правят фотографии и да сканират документи.
За изработката на необичайните контактни лещи учените комбинирали графен със сребърни нанопроводници. По този начин получили тънък прозрачен електрод, непритежаващ технологичните слабости на всеки от материалите, взет поотделно. Електродът има широки потенциални възможности, сред които – правенето на фотографии с помощта на създадените от него контактни лещи, коментират авторите на разработката.
Оптичните устройства от рода на Google Glass за създаване на допълнителна реалност вече не са революционна новост. В случая новината е създаването на прозрачен и гъвкав материал с разширена функционалност, който може да се използва за изработката на меки контактни лещи.
Прозрачните електроди все по-често се срещат в компютрите със сензорен дисплей, в плоските телевизори и излъчващите светлина устройства. Досега основният материал, използван при производството на тези продукти, е индиев оксид – крехък и скъп, както и доста рядко срещан материал. Всъщност, трябва да признаем, че графенът и сребърните нанопроводници също са ограничени в своите възможности. Въпреки това направеният от тях хибрид има високи електрически и оптични показатели в съчетание с механична гъвкавост, което позволява материалът да бъде „разтеглян“ за създаването на гъвкава електроника.
Възможностите на материала се демонстрират чудесно чрез направените от него контактни лещи със светодиоди.
Засега продуктът е тестван само върху опитен заек, но скоро ще бъде изпробван и върху човек.
По време на експеримента животното не показало никакви признаци на раздразнение или други проблеми, след като останало с лещите в продължение на пет часа.
Припомняме, че по-рано тази година учените представиха и други интересни контактни лещи – прототип на лещи, способни да приемат радиосигнали и да ги предават до мозъка чрез оптични нерви.
Редактор: Анна Маринова