Група италиански изследователи в областта на информационната сигурност под ръководството на Андреа Стропа и Карло де Мичели е извършила анализ на стотици хиляди спам-съобщения в социалната мрежа Facebook. Както се оказало, самите спамери считат, че те в немалка степен "носят Facebook на гърба си".
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
В своя анализ експертите се ориентирали по съобщения от типа: "Хей! Кликни тук и получи безплатен софтуер за iPhone!", следвани от кратки линкове, създадени с помощта на популярните услуги Tinyurl.com или bit.ly, или пък от линкове, водещи извън социалната мрежа. Те открили множество фалшиви фен-страници, имащи за цел да накарат потребителите на Facebook да посетят линковете, публикувани в тях.
Борбата срещу спамерите е актуална задача за гигантската социална мрежа, която към момента наброява над един милиард потребители от целия свят. Доходите, получавани от спамерите с нейна помощ, както и с помощта на свързаните с нея сайтове, не носят нищо на общността от потребители. По оценки на експертите, всяка осма страница във Facebook всъщност служи за публикуване на спам-връзки, предаде БЛИЦ.
Изследователите изчислили, че потребителите, публикуващи спам-мнения на страници, които имат около 30 000 абонати, получават средно по 13 долара на пост (като цената варира от 8 до 20 долара). Мнения на страници с над 100 хиляди потребители струват по-скъпо - средно $ 58 (от 35 до 100 долара). При публикуване в социалната мрежа на 18 000 съобщения на ден годишният доход на спамерите варира между 87 и 390 млн. долара, или средно около $ 200 милиона.
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
При това самите спамери твърдят, че тяхната дейност е в полза на социалната мрежа. "Facebook не ни ограничава, тъй като ние ежедневно пълним социалната мрежа със смешно и интересно съдържание, което се харесва от потребителите. Без него Facebook би бил пусто място", заявил един от разпространителите на спам в разговор с изследователите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж