Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скенер за багаж разкри фалшива фреска в Лувъра

16 април 2013, 12:03 часа • 3668 прочитания

Известно е, че в Лувъра са събрани великолепни произведения на изкуството. Преди дни обаче там беше установено наличието на фалшификат, чиято истинска същност беше разкрита с помощта на техника, използвана за сканиране на багажа на летищата.

Със специалния скенер специалисти по реставрация откриха под фреска на име „Трима въоръжени мъже с копия“ друго изображение, датиращо от древноримския период.

Учените уточняват, че намереният фрагмент е нарисуван преди няколко хилядолетия. Резултатите от изследването си те представиха по време на конференция на Американското химическо общество в Ню Орлеан.

Фреската „Трима въоръжени мъже с копия“ е част от колекцията на известния колекционер от ХIX век Джампиетро Кампана, популярен с това, че притежавал сериозно количество антики от гръцката и римската древност. Той е известен също с факта, че преработвал някои фрески или създавал нови, но също в римски стил. Това е и причината за предположението на учените, че има вероятност под въпросния експонат от колекцията на Кампана да се крие друго, оригинално изображение.

Първоначално учените, ръководени от изкуствоведа и реставратор Бянка Джексън от Рочестърския университет, опитали да „надникнат“ под горния слой с помощта на обикновен рентген и чрез инфрачервено излъчване. Експериментите обаче се оказали неуспешни. Впоследствие изследователите използвали терахерцов скенер, с който успели да открият под една от фигурите фрагменти на древната фреска – нос, очи и уста.

„На екрана на компютъра, обработващ данните от спектроскопията, започнаха да се проявяват черти на човешко лице – две очи, вежди, нос, уста, сянка на брадичка“, разказва Джексън. Той обаче допълва, че все още не е доказано окончателно, дали произходът на изображението е древноримски. Възможно е също оригиналът да е с много лошо качество, коментира още изкуствоведът.

Терахерцовата спектроскопия се използва за изучаването на различни материали без риск те да бъдат повредени.

Поради тази причина напоследък се прилага често и за анализ на различни художествени произведения. В бъдеще Джексън планира да използва същия метод за изследване и на руски икони.

Редактор: Анна Маринова

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес