Три Д ще въртят ДПС занапред – Доган, Джевдет и Делян. Първият предложи другите двама за съпредседатели и вероятно ще си остане почетен шеф. Това обаче не прави ДПС триизмерно, напротив.
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
Доган очевидно е осъзнал какво се случва и взема спешни мерки да овладее собствената си формация. Само допреди месец-два той славословеше своя Феномен и изглеждаше като някой, който има спешна нужда от мениджър връзки с действителността. Вчера обаче внезапно прояви трезвост и издигна една солидна фигура като контрапункт на Пеевски.
Това много прилича на рязко събуждане – най-вече поради направените „в спешен порядък“ предложения: стабилизиране на организацията в традиционните райони на ДПС и разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони.
Разбира се, Сокола представи идеята си като тандем с взаимно допълване, а не като добавяне на супервайзър към Феномена, каквато е истината.
Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото
Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива
Мъглявите формулировки, че Джевдет ще отговаря за традиционните региони, а Делян – за разширяване на електоралното присъствие, няма никого да заблудят. Лакомията на втория очевидно е стреснала Доган и той взема крути мерки, за да спаси партията си. Нещо, което ние неведнъж сме му препоръчвали, защото Феномена всеки момент може да се превърне във Франкенщайн.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж
"Дълго време съзнателно се самоизолирах и за това имах нужда от повече време, за да осъзная станалото и ставащото в живото колективно тяло на ДПС. ДПС е на път да се превърне в корпоративна, платена, партийна организация. Знам, че политика без финансиране не се прави, но има една критична граница, преминаването на която ни превръща в друго политическо качество", умува публично Доган.
Че ДПС съвсем не е на път да стане корпоративна, а си е такава отдавна, знаят и студентите по политология в първи курс. Но явно няма друг приемлив и безопасен начин за артикулиране на идеята.
Хидроинженерът бележи леко завръщане към битността си на философ и отбелязва: "На прага сме на дългосрочно противопоставяне на Глобализма с очакванията на националните държави и на националните идентичности. Вероятно тази тенденция ще бъде съчетана с опити за възстановяване сферите на влияние на бившите империи и ще "приключи" едва с преобразуването на ПОЛИТИЧЕСКИЯ НИ СВЯТ в легитимно многополюсен и, разбира се, след намирането на контролиран баланс между "старите" и "новите" велики сили."
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Не може да се отрече, че концептуалистът Доган има добри попадения, когато прави пропаганда в името на собственото си оцеляване. Първо, той винаги е държал партията си на къса каишка и изобщо не му е било необходимо време, за да проумее какво се случва. Абсолютно винаги се е случвало онова, което е искал той. Второ, ясно е, че няма как публично да признае каква голяма грешка е допуснал, оставяйки се да бъде погълнат от собственото си творение. И трето, ставащото по света няма абсолютно никакво отношение към това кой точно ще е лидер на партията му, стига да не е някой с кофти имидж, кофти санкции и кофти намерения спрямо собствения си създател.
Та ДПС няма да е триизмерно, нито ще се промени рязко в обществена полза, колкото и да философства Доган за проблемите на хората и на гражданското общество. ДПС ще трябва да се нагоди към реалността, а тя е пълна с проблеми, които чакат решение. Нито един от тях не е по силите на Пеевски, защото въпросните решения не носят печалби. А той е програмиран и създаден така, че да надушва печалбата и да я следва, докато не я усвои.
И колкото и да е странно на пръв поглед, точно вътрешните процеси в ДПС могат да помогнат на партията да очисти поне донякъде корпоративния си вид и да вкара в обращение още лица. Че от Феномена малко ни писна.
Автор: Стефан Стефанов