Светът скоро може да се сблъска с нова опасност – кибервойна. Че това е така, съдим по последните намерения на НАТО. В следващия месец от организацията възнамеряват да проведат военни учения, посветени на организирането и провеждането на съвместни действия на страните-участнички в Алианса в условията на кибервойна. По време на ученията като евентуален „нападател“ условно ще бъде избрана някоя африканска страна, въпреки че американските военни признават за главен киберагресор Русия. Оправдавайки тези очаквания, от руска страна пък обявиха, че работят върху създаването на ново кибер оръжие.
Този тип мероприятия не са ново начинание от страна на НАТО. Военните учения "Cyber Coalition" се провеждат ежегодно през ноември вече в продължение на няколко години.
„Броят на кибератаките нараства ежедневно. Независимо от това дали на нападение са подложени системите на НАТО или инфраструктурата на страните-участнички в Алианса, НАТО трябва да може да осигури защита. В същото време да може да разпознае нападението и, ако такова се случи, да организира ответна реакция“, се пояснява в коментар, публикуван на сайта на НАТО.
За предстоящите учения не се знае много. Според неофициална информация обаче членките на НАТО – Унгария и Естония, ще бъдат подложени на мащабна кибератака от „африканска страна, влязла в конфликт с НАТО“. Хакерите ще успеят с помощта на компютърен вирус да изведат от строя бордовите устройства на военно-транспортен самолет на Алианса, в резултат на което той ще катастрофира на територията на Унгария. При инцидента ще „умрат“ военнослужещи на НАТО и мирни жители. Едновременно с това хакерите ще проведат редица масирани атаки на възлови обекти от инфраструктурата на Естония, което буквално ще парализира страната.
Отговор на тези хипотетични събития ще бъде свикването на извънредно съвещание на ръководството на НАТО. На него ще бъде взето решение за прилагането на член 5 от Вашингтонския договор за колективна отбрана. Пред Алианса ще стои задачата да възстанови нанесените от атаката щети, да установи агресора и да предложи мерки за нанасянето на ответен удар чрез кибернетични средства и традиционни военни действия.
В края на лятото стана известно, че от Пентагона работят върху кибероръжие, което бързо ще позволи „унищожаването, блокирането, отслабването, надхитряването и улавянето“ на компютърните системи на врага. Съобщено беше и за стартирането на програма за създаване на комплексна информационна система, която би позволила на САЩ в режим реално време да следи степента на киберуязвимост на обектите от военната инфраструктура на потенциалния противник, както и своите собствени.
Междувременно в Русия също „работят по въпроса“.
В началото на месеца Министерството на отбраната обяви търг за провеждане на научни изследвания в сферата на информационната безопасност. Едновременно с това военните проявяват интерес към „методите и средствата за заобикаляне на антивирусните системи, средствата за мрежова защита и средствата за защита на операционните системи“. Това може да бъде използвано както за защита, така и за нападение, коментират руски специалисти. В допълнение силите за сигурност вече са започнали да набират талантливи млади специалисти в тази сфера, между които и известни хакери.