Митът за Доган се самоопровергава с всеки изминал ден. За съжаление, един от знаковите политици на прехода или е изгубил усета си за правене на политика, или просто не е напълно наясно с новите реалности.
Неслучайно наблюдатели сочат, че поведението на групата около него носи стилистиката на 90-те години, когато ДПС беше във възход. Партията беше дълго време в ролята на балансьор, а за БСП дори и стратегически партньор. Златните времена на Тройната коалиция обаче са вече само спомен. ДПС-Доган се опитва да остане над водата, но видимо в партията липсва онази спойка, която я правеше силна и наистина незаобиколим фактор цели 30 години. Още: Управляващите спират избора на регулатори, обвиниха ДПС - Доган в извиване на ръце
Професионално легендиран и добре митологизиран
Но на какво се дължеше това? Най-вече на самия Доган - професионално легендиран и добре митологизиран продукт на ДС-кръговете, налагащи свои хора за политически лидери. Не може да се отрече, че Ахмед Доган години наред беше сред водещите български политически фигури. Малко са нещата, които можеха да се случат в държавата без неговата санкция.
После, в наше време, когато Новоначалието набра ресурс, Доган се оказа в собствения си капан и ако някой успя да го спаси, това бяха същите онези фигури, които бяха редом с него по време на разцвета му.
Каква е ситуацията днес? Пеевски има сериозни властови позиции и доказва това при всяка схватка със своя създател. И в управлението на държавата, и в бизнеса, и в съдебните дебри той печели битка след битка. От което се натрапва изводът, че вероятно подкрепата към него не е само от зависими хора в трите, четирите или петте власти, а и от хора, които винаги са били извън прожекторите, но контролират процесите. Факт е, че гравитационната му сила продължава да придърпва към себе си важни за Доган хора. Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
С аватари няма да стане
Заседанието на Централното оперативно бюро взе разумно решение, което вероятно е полезно за обществото. Но освен анти-пеевската реторика не се видя друго, което да затвърди партията на Доган като сериозен играч на политическата сцена. И като фактор, с който Пеевски трябва да се съобразява.
Напоителната декларация, изчетена от Хасан Азис, съдържаше много верни неща и много правилни послания. Но с един гол политически професионализъм нито ще бъде съборен Пеевски, нито ще бъде върната старата слава на Доган. Със сигурност феновете на Сокола са очаквали по-ярка позиция и по-сериозно изпълнение на поетата роля. За да не звучи като акт на отчаяние с цел политическо оцеляване, стъпката на ДПС трябваше да е с пряко, живо и категорично участие на самия Доган. С аватарите, колкото и да са готини, не му се получава убедителен резултат. Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове
Да се поучат от опита на ПП-ДБ
Впрочем, колебанието им е разбираемо. От една страна, трябва да бъдат против Новото начало. От друга - да пазят мнозинството, от което уж са част. Но в тази дилема, погледнато откъм дивиденти, те щяха да спечелят повече при излизане в опозиция, отколкото оставайки като подкрепящи кабинета. Видимо ДПС-Доган се опита да си върне образа на балансьор, от когото зависи живота на едно правителство. Уви, неуспешно. Остана впечатлението, че просто вдигат шум как от тях нещо зависи, защото на практика не е така.
Би било твърде жалко, ако това е всичко, на което са способни, защото участие заедно с Пеевски в едно мнозинство ги лишава задълго от възможността да се представят като негова алтернатива. Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Ако не вярват - да проследят какво се случи с ПП-ДБ, на които Борисов и до днес им трие сол на главата, че не са никакви противници на Пеевски, защото са управлявали заедно с него.
Друг е въпросът дали някой би могъл да управлява без него, но ако Доган мълчи по този въпрос и продължи да бездейства, въпросът ще се превърне в риторичен. Окончателно.
Автор: Евелина Гечева