Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин - "моралният стожер"

27 октомври 2014, 09:20 часа • 4592 прочитания

Защо за Косово може, а за Крим – не? Този много сериозен въпрос постави на дневен ред президентът на Русия Владимир Путин по време на заседанието в клуб „Валдай” в края на миналата седмица.

Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край

Още: Борисов и фабриката на девети

Важността на въпроса на Путин се измерва не само в прекия му смисъл, но и в скрития. Макар че руският президент не се кри много и директно посочи с пръст САЩ: „Създава се впечатлението, че "победителите" в Студената война са решили да прекроят целия свят по своя мярка. На САЩ им е все едно кой ще заеме мястото на СССР като основен противник. Дали това ще бъде Иран, като държава, стремяща се към ядрени технологии, Китай, като първата икономика в света, или Русия - като ядрена свръхдържава. Отново се виждат опитите да бъде "раздробен света", да се създаде един образ на враг, както беше по време на „студената война“ – всичко това са цитати от речта на руския лидер пред „Валдай”.

Коментар на редактора

Истината боли. Почти винаги. И независимо кой я казва, тя си остава истина. Лесно се усеща – по неистовия рев. Защото когато заболи, хората крещят – колкото по-силна е болката, толкова по-силен е воят.

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

След речта на Путин крясъкът дойде не откъде да е, а от „Файненшъл таймс”. Най-авторитетният британски вестник определи думите на руския президент като „най-антиамериканските от 15 години насам”. А няма средноинтелигентен човек, който да не знае, че Великобритания е дясната ръка на САЩ от дълги и дълги години в международните отношения.

Боли, да. Боли, когато човек като Путин казва нещата такива, каквито са. Защото Путин е рожба на същите центробежни сили, които издигнаха и САЩ до „световен полицай”. В голямата игра място за морал няма, но тъй като моралът е основна категория в човешката същност, Вашингтон и Запада отдавна са възприели лицемерността, за да използват морала като лъскава опаковка и да продават, и да продават, и да продават – да продават буря, за да просперират.

Кой създаде нестабилност в Близкия изток? Кой обучава терористи като „борци за свобода” и след това ги изпуска от контрол – нарочно, за да може военнопромишленият му комплекс да бележи икономически ръст? Кой позволява да се продават официално на деца огнестрелни оръжия? В своята потресаваща статия „Крадецът на стихове” (дълга е, но я прочетете и не плачете, ако можете) големият български журналист Иво Иванов съвсем простичко казва – в САЩ има 5400 регистрирани производители на оръжия. Това е единствената американска индустрия, която не търси аутсорсинг, за да намали разходите за производство. Защото оръжейната индустрия е основата на американската икономика – ако тя бъде ограничена и озаптена, „най-великата демокрация” ще рухне по-бързо, отколкото би рухнал мужик без водка. Дори "Ал Кайда" официално посъветва членовете си да ходят да си купуват оръжие от САЩ, защото е най-лесно!!!

Путин, разбира се, не посочва демоните на САЩ от добро сърце. Не забравяйте – центробежните сили нямат националност. Те имат само един двигател – интересът да са доминиращи.

Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?

Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа

Демокрацията е система, основана на взаимовъзпиращи се механизми. След падането на СССР в международен план няма толкова силен възпиращ механизъм за САЩ. Има обаче механизми, които могат да се опълчат и това не е лошо. Защото няма демокрация, когато има само една гледна точка. Лошото е, че демокрацията съществува само защото не е измислено нещо по-добро (Уинстън Чърчил). Дано го измислим. Иначе такива като Путин ще се налага да проповядват морал, защото няма кой друг да учи на морал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес