Въпросителните около Омикрон продължават и по всяка вероятност България ще е една от първите страни, където ефектът на този вариант на вируса ще бъде изпробван по най-неприятния начин - на принципа "каквото има да става, ще стане". Докато разпространението му в държава с висока степен на ваксинация създават някаква предвидимост (макар и по-висок брой заразени, ниска смъртност и рядко тежко боледуване), тук последствията изглеждат неясни.
Още: Тихо, да не приспим сърбите
Още: СЕМ глоби Actualno.com за публикация как унижено момче може да се защити юридически
Но все пак има нещо съвсем очевидно. То си личи от следната графика. Тя показва хронологично какви са били пиковете в България от началото на пандемията до днес.
Още: Гледайте кой е противник на еврото - той е и Мистър Кеш
Още: Как да сключим мир с Пеевски: Три съвета за напреднали наивници
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сбърканата математика на Теменужка не е само на Теменужка
Още: Какъв главен прокурор ни трябва? Богоугоден, разбира се!
Ако се вгледате в тази графика ще видите ясно пиковете, които сме имали в последните вече близо две години. Първият пик - есента на 2020-та година, с връх около края на октомври, после спад по празниците. След това задвижване към нов връх едва през февруари и пик в края на март. И така до летния спад.
Забележете обаче разликата със сегашната ситуация. Вгледайте се в десния край на графиката.
Още: "Ако се дебнем, ще се хванем": Борисов ще ухажва електората, за да не му го отмъкнат съвсем
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
2021-та си прилича по 2020-та по есенните пикове - започват все през октомври и стигат своя пик през ноември, след това идва спад по празниците. Но - ето я първата и видима промяна - за разлика от преди година, когато целият януари е в плато, то в момента графиката внезапно тръгва отново нагоре, много бързо. Тоест - единственото плато, което ни се е случило, е било около Коледа и Нова година, и сега няма и следa от едномесечната "отсрочка", която вирусът ни е дал по същото време преди година. Напротив: обхватът на заразата тръгва отново нагоре, след много кратка почивка. Това означава, че пикът няма да бъде през март, а ще настъпи в идните няколко седмици. И би трябвало да надвиши останалите здравни бури - бързата акселерация по всяка вероятност означава и по-висока скорост на разпространението и съответно още повече заразени, отколкото при който и да е пик, който сме постигали до момента.
На всичкото отгоре защитата срещу коронавируса тъкмо сега би трябвало да е все пак по-добра, в сравнение с преди година - тогава все още не бяха поставяни ваксини и дори 20-30%, колкото имаме днес, са някакъв напредък. Да не говорим и че много повече хора до днес са преболедували заразата, в сравнение с януари 2021-та, тоест би трябвало да има и повече хора с естествен имунитет. Но въпреки това графиката все пак се изстрелва нагоре.
Показваме това, защото е единственото очевидно, което знаем в момента. А в това да се започне с очевидното е все пак и ролята на предупреждението.
Автор: Райко Байчев