Кажи ми кой те подкрепя, за да ти кажа кой си. Колкото и да има тежест една академична фигура, ако за президент е подкрепена от ГЕРБ, олеква. Малко обидно е да те издига партия, водена от обратното на интелектуалец, но всеки си знае какво срещу какво жертва.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Жертването на авторитет обаче не се случва всеки ден, особено ако зад този авторитет стои не само личната ти научна дейност, а и най-старото висше училище в България. Да обслужи неговият ректор изборната немощ на Борисовата партия дори не е жертва, а чисто харакири. За университета обаче дори е обидно фигурата, която в момента го оглавава, да "приеме такава подкрепа".
Доста фигури от академичните среди имат тежест в политиката и в това няма нищо лошо, ако споделят идеите на партиите, в които са. Професорите Александър Джеров, Кръстьо Петков, Любен Корнезов, Радослав Гайдарски - корифеи на парламентаризма и законотворци с визия, имат траен принос както в политиката, така и в науката. Сегашният правосъден министър Янаки Стоилов, професор в Софийския университет, е автентично ляв човек и последователен ляв политик. Десният депутат и бивш кандидат-кмет на София Вили Лилков също е професор. С дълга научна кариера е и тогавашният му ляв конкурент за кметското място проф. Михаил Мирчев.
С днешна дата имаме културен министър, който също е професор - Велислав Минеков. Много сегашни и бивши депутати също са професори. Някои университетски преподаватели, като професорите Евгений Дайнов, Ивайло Дичев и Калин Янакиев, имат активно и ярко присъствие в българската политика, без да са министри или народни представители.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Много други сериозни фигури са се доказали като обществено значими паралелно с научните си постижения. Това далеч не е само българска особеност, но като че ли в цивилизованите страни професорите предпочитат да си гледат научните занимания, а политиката е оставена повече на хора от друго тесто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Факт е, че и Софийският, а и ред други университети в годините или произвеждат политици, или приютяват такива. Бившият служебен премиер, назначен от Плевнелиев - Георги Близнашки, също принадлежи към звездната политическа плеяда на Алма Матер. Настоящият декан на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев също има завидна политическа биография - депутат в два парламента, просветен министър и вицепремиер.
За проф. Анастас Герджиков обаче нещата стоят по друг начин. Той никога до този момент не се е афиширал като политически активен или поне пристрастен. Напротив, във времето, в което от заместник-ректор стана ректор, той залагаше на прагматичен имидж, искаше да е разпознаваем по-скоро като мениджър, отколкото като обществено активна или политически ангажирана личност.
Интересно съвпадение е, че неговото израстване върви успоредно с възхода на Борисов. Герджиков става заместник-ректор на Софийския университет през 2010, когато тече първият мандат на Борисов. И остава такъв до 2015. Тогава ГЕРБ управлява втори мандат, а Герджиков става ректор.
Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа
Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже
Чиста случайност, разбира се, е днешното му решение да се включи в президентската надпревара "с подкрепата" на ГЕРБ. Тук професорът леко подценява аудиторията - у нас и децата знаят, че откъм ГЕРБ идват само команди. Е, могат да се артикулират и като подкрепа, но това не променя тяхната същност. Помним заявката за "по-скоро мъж". Герджиков очевидно не се обижда от това.
Последният ход на Борисов да лансира професор вече дава плодове - куп коментари има как е за предпочитане да гласуваме за учен, вместо за генерал. Тези разсъждения вероятно са предварително калкулирани, но не е добре изчислен прагматизмът на българина, здравомислещият средностатистически сънародник, за който политиката е битка, а пък Герджиков - "това не беше ли онзи от Народното събрание"?
Тази кампания ще е интересна. Дали Бойко ще качи ректора на джипката, ще сколасва ли Севда ТВ да извлича квинтесенцията от професорските послания и няма ли леко да се втрещи избирателят на ГЕРБ, че му сервират някакъв си там учен вместо строгия, но справедлив Лидер, спящ с пистолет до главата и подсигурен с кюлчета доживот?
Ето този контраст е леко смущаващ. Но няма какво да го мислим господин ректора. Герджиков със сигурност ще подбере достатъчно на брой интелектуалци, които да застанат с имената си в инициативния комитет, който на този етап тъне в анонимност.
Какъвто и да е изборният резултат, ще е жалко за авторитета му на ректор, защото завинаги ще бъде записан като Na Boiko Prezidenta.
Автор: Евелина Гечева