Независимо дали наистина са наши предци, или не, трябва да признаем, че маймуните са умни, подлежащи на обучение и много близки до нас като природа. Затова учените често ги използват като опитни животни, когато трябва да бъдат провеждани експерименти, свързани с възможностите на човешкия мозък. Поредният такъв опит е на изследователи от университета Дюк.
Още: Рефреш: Доган се опитва да си върне образа на балансьор. Уви, без успех
Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона
Специалистите обучили група маймуни да управляват виртуални аватари само с помощта на мислите си.
Дресировката на животните била осъществена във виртуална околна среда. В нея те имали възможност да виждат на компютърен екран изображението на виртуални маймуни, чиито външен вид се доближавал максимално до реалистичните примати. Първоначално обучението в управление на аватарите се осъществявало чрез два джойстика. Впоследствие, след затвърждаване на двигателните умения, станало възможно отчитането на мозъчната дейност на животните, тълкуването й и използването й за контролиране на виртуалните примати.
За да бъдат стимулирани обучаващите се маймуни, учените използвали най-стария в света метод за поощряване – чрез лакомства и сладък сок. Съвсем скоро животните станали абсолютни виртуози в мисленото управление на своите виртуални двойници.
Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno
Още: "Икар" с леки редакции в полета
В помощ на успешния процес на обучение специалистите създали устройство, осъществяващо записите на процесите, случващи се в 500 неврона в двете полукълба на главния мозък на животните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите
Още: И с вот на недоверие, и без вот - най-добре да свършва тази мъка
Изучавайки мозъчна дейност, учените открили неочакван факт.
Оказало се, че картината на мозъчната активност при извършването на движения с две ръце едновременно коренно се различава от тази, „заснета“ при реализирането на абсолютно същото движение, но осъществено само с една ръка.
Данните от експериментите ще бъдат използвани от изследователите за създаването на нов тип интерфейс между човешкия мозък и компютъра, който да послужи за основата на разработването на нов тип протези. Те ще позволят на напълно парализирани пациенти да върнат възможностите си за движение. За съжаление този метод няма да проработи при хора, които са парализирани още от момента на раждането си, тъй като при тях напълно отсъстват моторните функции, проявяващи се във вид на определени образи на мозъчната активност.
Още: Кръв, кърма и още нещо. Кой им плаща на тия, бе?
Още: Отговорът на всички въпроси е 41
Редактор: Анна Маринова