Космическият телескоп Kepler на NASA, известният инструмент за откриване на екзопланети, беше приведен в безопасен „спящ“ режим, след като инженерите откриха неизправност в системата за насочване на апарата. Към това решение ръководителят на мисията пристъпи, след като беше установено, че се е повредил механизмът в насочващата система, служещ за „застопоряване“ на телескопа в строго определена позиция в пространството. Преминаването в безопасен режим е осъществено на 17 януари и ще продължи до 27 януари, като през това време системата ще „отпочива“, коментират от NASA.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Въпросната „почивка“ ще позволи на смазката в механизма самостоятелно да се разпредели по всички негови части. Това трябва да върне нивото на триене към предишното нормално състояние. Междувременно, намирайки се в състояние на безопасен режим, телескопът няма да изпълнява никакви действия и търсенето на екзопланети ще бъде временно преустановено.
При пускането на космическия апарат в космоса през 2009 г. в неговата конструкция са монтирани четири функциониращи механични колелца, три от които предназначени за непосредствено насочване на машината и едно – резервно. Те позволяват на телескопа точно да „захваща“ и да задържа целта за наблюдение в областта на виждане. По време на търсенето на екзопланети телескопът Kepler непрекъснато контролира и измерва яркостта на повече от 150 000 звезди.
Миналата година едното колело на системата за насочване излезе от строя. Тъй като за да работи точно апаратът, в него трябва да работят три колелца едновременно, се наложи повреденото да бъде заменено от резервното. Ако сега второто повредено колелце не възстанови нормалното си функциониране, ще се стигне до провал на мисията на Kepler, струваща 600 милиона долара.
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
Ако след „почивката“ и временния безопасен режим телескопът заработи по стандартния начин, нищо няма да спре астрономическия инструмент да продължи своята мисия още няколко години. Към момента срокът на работа на машината е определен да продължи до 2016 г. Учените се надяват през това време телескопът да изпълни основната си задача – да намери планета, съвпадаща по много характеристики със Земята и разполагаща със зона, благоприятна за възникването и съществуването на живот на повърхността и във формата, в която го познаваме ние.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Редактор: Анна Маринова