Да живеем по-дълго в добро здравословно състояние – това би желал всеки от нас. Съществуват множество опити и разработки, целящи удължаване на човешкия живот, като за много от тях вече сме писали. Ето и поредното научно постижение в тази насока.
Още: Тежки времена идват за родните тръмписти. И за психиатрите също
Още: Тръмп засили САЩ по пътя на упадъка
Учени от National Heart, Lung and Blood Institute – NHLBI, са успели да постигнат удължаване на средната продължителност на живот на опитни животни с 20% само чрез модифицирането на един единствен ген.
Опитните мишки, които били използвани в експериментите, били предварително модифицирани на генно равнище с методите на генното инженерство. По този начин генът mTOR, отговарящ за управлението на метаболизма и разпределението на енергия в организма, изработвал едва 25% от количеството протеини, които изработва в нормални условия.
Модифицираните на генно ниво гризачи пораснали по-бавно, в сравнение с „нормалните“ им събратя, като едновременно с това продълителността на живот при тях се увеличила средно с 20%. Това е най-голямото увеличение на продължителността на живот при мишките до този момент, постигано по изкуствен път. За хората такова увеличение, приравнено в „човешко време“, се равнява на 15-16 години.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Едновременно с това учените открили, че отделни органи и части от телата на модифицираните гризачи реагират по различен начин на потискането на гена mTOR. Това позволило на специалистите за пореден път да се убедят във факта, че остаряването представлява нееднороден процес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Например – при гризачите се засилила паметта, подобрила се структурата на костната тъкан, а тъканите на някои други органи станали по-малко активни, което увеличило възприемчивостта към инфекции.
Специалистите отбелязват, че проведените изследвания се явяват ключ към разбирането на процесите на остаряване до молекулярно ниво. Те също могат да доведат до разработването на препарати и методи, предназначени за справяне с различни заболявания, характерни за възрастните хора – например болестта на Алцхаймер. За целта е необходимо провеждането на допълнителни изследвания, при които ще се задействат модифицирани на генно равнище клетки от различни типове тъкан в човешкия организъм.
Редактор: Анна Маринова
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка