Със способността си да прави снимки в пълен мрак новата камера, изобретена от екип на Масачузетския технологичен институт, изглежда като поредната хай-тек джаджа на Джеймс Бонд. В случая обаче разработката е напълно реална – тя работи, като създава 3Dизображения базирани на единични фотони – частици светлинна енергия, които са отразени от съответния обект.
Още: Ако министрите бяха зъболекари, учили за импресионисти
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Обикновено качествените камери, които снимат в режим на ниска осветеност, се нуждаят от стотици фотони на пиксел, за да направят снимка с висока резолюция. На обикновените фотоапарати пък им трябват трилиони фотони които да облъчат всеки пиксел в матрицата, така че да създава качествено изображение при нормална осветеност.
Благодарение на новата технология, създадена от Ахмед Кирмани от MIT, ще ви е нужен едва по един фотон за пиксел, предаде БЛИЦ.
Самото триизмерно изображение се получава благодарение на революционен алгоритъм, който изчислява разстоянието от пиксела до повърхността, в която излъченият от камерата фотон се е отразил.
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите
Можем да се досетим, че когато бъде завършена, новата камера ще влезе в употреба първо при военните и специалните служби. Те ще могат да правят снимки с нея в пълен мрак без да бъдат забелязани от целта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни
Устройството може да послужи добре и на учените, желаещи да заснемат различни химични или биологични проби, които бива се разрушили, ако се изложат на ярка светлина.