Шест от всеки десет посещения или разглеждания на която и да е страница в Интернет всъщност не са извършени от хора. Това показва ново изследване на Incapsula, цитирано от BBC.
Още: Ако министрите бяха зъболекари, учили за импресионисти
Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин
Статистиката наистина е поразителна – оказва се, че 61.5% от влизанията на някоя страница се извършват от т.нар. ботове. Според Incapsula през тази година има ръст в това отношение от 21% спрямо миналата година, когато съотношението бот-човек е било почти 50 на 50.
В цялата ситуация обаче добрите новини са повече – оказва се, че този ръст на ботове се дължи главно на „добри” програми. „Добрите” ботове се използват от интернет търсачките, за да индексират съдържание, както и от компании, занимаващи се с онлайн анализи, които с помощта на ботове изчисляват рейтинга на даден сайт в мрежата. Има и ботове, които се използват за архивиране – те запазват съдържание, качено онлайн, преди да бъде изтрито.
Добрите новини не свършват дотук – според Incapsula използването на традиционни зловредни софтуерни продукти намалява. През тази година има 75% спад в автоматичното разпращане на спам връзки – най-вероятно заради усилията на Google в тази насока. Има и 10% спад в използването на ботове за хакерски атаки, включително зловреден софтуер за кражба на лични данни, на пароли за кредитни карти.
Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци
Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите
Все пак не всичко е розово – отчетен е 8% ръст на ботове, чиято цел е да заблуди антивирусни системи. С 55% пък се е увеличило използването на ботовете, осъществяващи т.нар. DDoS атаки – претоварването на даден сървър чрез огромен брой заявки за влизане в една страница.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Можем и без 222 имунитета, най-много 238, че два са ни важни