Обвиняваш някого в изнудване, арестуваш го и след 2-3 дни го пускаш. Подобни неща сигурно се случват по света, но у нас случаят с арестувания строителен магнат Велико Желев буди много въпроси и не дава нито един отговор. Не само защото "Хидрострой" е негова компания, получавала най-едрите държавни поръчки. И не само защото придобива строителната фирма "Водстой 98", свързвана с Делян Пеевски и с грандиозния проект "Южен поток". Казусът е интересен най-вече с вероятността Желев да бъде по-скоро оневинен, отколкото обвинен в нещо.
Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко
Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край
На фона на шумния асфалтов скандал и изнесените от служебния регионален министър Шишков данни от проверки (като Северната тангента) обществото очакваше прокуратурата да реагира. Да се самосезира и да потърси отговорност от онези, заради които магистралите и изобщо пътищата ни са в плачевно състояние.
Това обаче не се случи, поне към момента. Със специално писмо главният прокурор Иван Гешев изиска документи от МВР и МРРБ, които могат да докажат злоупотреби. А Желев беше арестуван, забележете - за изнудване на свой служител.
Подобни ходове дадоха основания на хората да се запитат дали пък прокуратурата не участва всъщност в операция за прикриване на неща, които Желев е замесен. Защо - заради съмнение, че като влиза в офисите му, държавното обвинение, водено от Иван Гешев, взема по процедура важни документи. Европейската прокуратура вероятно би искала да се запознае с тях, ако разследва и тънкия асфалт по проекти у нас, минали с еврофинансиране. Ще ги даде ли обаче нашата прокуратура, ако има такова искане от Европа?
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Като си знаем действителността, имаме пълното право да се съмняваме. Попаднат ли тези документи в Европейската прокуратура, чорапът (с асфалта) може да се доразплете. Нещо, което никой не желае, особен в предизборния период.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Гешев, разбира се, може да опровергае подобни съмнения, ако разследва Велико Желев за липсващия асфалт по Северната тангента, който е за около 180 млн. лева европейски пари. Това обаче едва ли ще се случи, защото Желев не е от вчера на строителния ринг, нито пък от онзи ден. Той е бивш началник на държавната пътна агенция от времето на Царя и съветник на двама регионални министри. "Хидрострой" процъфтява по времето на кабинета "Станишев", но получава най-апетитните хапки при управлението на ГЕРБ - участие в строежа на "Хемус", Северната скоростна тангента на София, обхода на Габрово и ремонта на Аспаруховия мост във Варна. Компанията се гласи и за тунела под Шипка.
Бойко Рашков като вътрешен министър започна разследване специално за възлагането на дейности и за извършените плащания по "Хемус". Тогава министър Рашков спомена "един велик и жилав" строител, който е превел над 20 млн. лв. в Обединените арабски емирства. Това станало още при старта на разследването за магистралата, когато бяха претърсени няколко строителни фирми.
Още: История за една кофа и няколко имунитета
Още: Шенген бил проблем и заплаха. А да се снимаш пред Кремъл какво е?
Цялата история с ареста стои като съшита с бели конци на фона на мащабния бизнес на Желев. И ако прокуратурата иска да опровергае тези съмнения - все още може да го направи. Защото след изборите може и да имаме съвсем друга политическа конфигурация и тежко им горко на шмекерите от всякакъв калибър. Ако пък я нямаме тази така желана конфигурация, може да сме направили нова стъпка към това да я имаме.
Автор: Стефан Стефанов