Учениците у нас са намалели с над 260 000 във всички випуски, а заради демографската криза през последните 17 години закритите школа са 1084, пише "Монитор".
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
През учебната 2000/2001 година образователните институции са били 3497, докато през 2017/2018 г. те вече са 2413. Това означава, че близо една трета от школата са затворили завинаги врати, а класните им стаи тънат в разруха.
Повечето от училищата са основни, а най-малък е броят на закритите гимназии. Въпреки негативната тенденция, през последните 17 г. се наблюдава лек ръст на средните училища. Те са се увеличили с 20. Пик в закриването на училища бележи 2008 г.
Тогава през юни 325 школа изпращат последните си ученици, а коридорите им никога повече няма да чуят детски глас. Най-много закрити учебни заведения у нас има в Южна Централна България, където попадат областите Пловдив, Кърджали, Пазарджик, Смолян и Хасково.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Преди първия училищен звънец
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Припомняме, че преди новата учебна година по-рано министър Красимир Вълчев апелира родителите да изпращат децата си в градина и на училище с доверие в учителя. "Трябва да възпитаме децата си да уважават учителя", каза министърът и препоръча на преподавателите да положат максимални усилия за взаимодействие с родителите. Училището трябва да възпитава и в толерантност, когато учи децата на правилата на движение по пътищата, каза министърът по повод увеличението на часовете по пътна безопасност от тази година. Той коментира и продължаващите ремонти в редица училища в страната, като подчерта, че учебната година ще започне навсякъде, независимо от ремонтите.
Министърът лансира тезата, че до 10 години всички училища ще учат в една смяна. В момента Образователното министерство диференцира срока за преминаване на всички училища в България в едносменен режим, като най-голям ще бъде срокът в големите общини – 10 години в София, около 9 години във Варна и т.н., обясни още Вълчев.