Три договора с отметка „Изключение от ЗОП“ подписа Агенция „Пътна инфраструктура“ с държавното дружество „Автомагистрали“ на обща стойност 3,3 млрд. лева с ДДС.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Два от контрактите чрез т.нар. вътрешно (in-house ) възлагане без конкурс, са факт от декември месец, а третият е от октомври 2019-та. Само един от тях обаче е публичен до този момент.
Припомняме, че такъв тип възлагане е позволен с промяна в Закона за обществени поръчки от месец март 2019 г., която дава възможност пряко, без да провежда процедура, задължен по ЗОП субект да възлага поръчки на свое дружество или на друго юридическо лице, контролирано от същия възложител. В случая както АПИ, така и „Автомагистрали“ ЕАД са под контрола на МРРБ.
От октомври месец миналата година е договорът за укрепване на обекти от републиканската пътна мрежа, засегнати от геодинамични процеси и явления. Става въпрос за 74 свлачища в цялата страна, чието укрепване ще струва почти 569,6 млн. лева с ДДС. Два месеца и половина по-късно договорът не е публикуван в сайта на АПИ.
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
Вторият непубличен договор е от декември месец. Той е за строителство на автомагистрала „Хемус“, разделено на три участъка с обща дължина 88 километра. „Автомагистрали“ ЕАД трябва да го изпълни за 1,38 млрд. лв. с ДДС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър разкри как Франция се е спасила от масово спиране на тока
Още: Пълен обрат с цената на петрола заради търговската война
Публичен е само третият договор. Той пак е за автомагистрала „Хемус“, сключен на 20-ти декември. Разделен е на шест участъка с обща дължина 134,2 км, а инвестицията за него е на стойност 1,4 млрд. лева.
С най-дълъг срок за изпълнение – 48 месеца (4 години), е вторият участък. Той е с дължина 19,2 км и включва пътен възел „Дерманци“ и пътен възел „Каленик“. Сроковете на останалите участъци са между 36 и 42 месеца.
Фиксираната печалба на изпълнителя е 10% - тоест, 140 млн. лева.
Още: Стабилност и обновление в управлението на OTP Bank
Още: Ето кои са най-големите износители на алкохол в Европейския съюз