Властта се сети да преправя закони, след като Христо Бисеров вече не е обект на правосъдие

11 декември 2018, 14:10 часа • 3141 | прочитания

За да няма случай като този с Христо Бисеров, управляващите в лицето на ГЕРБ се сетиха, че трябва да има законови промени, съобщава сайтът lex.bg.

Още: "Да си починем след кацането в България": Доналд Тръмп-младши отказа да говори пред медиите

Още: Георги Георгиев vs имотната мафия: Не е по-силна от държавата

Промените де факто са две - в Закона за противодействие на корупцията. С първата идеята е да се даде възможност проверката за незаконно придобито имущество, извършвана от КПКОНПИ, да продължава над година и половина. Затова и председателят на парламентарната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов иска следната поправка: "Неспазването на срока за извършване на проверка по чл. 112, ал. 1 не води до прекратяване на производството пред съда, не е основание за недопустимост на исковете по ал. 1 и не погасява материалното право на държавата за отнемане на незаконно придобитото имущество". С други думи идеята на предложението е да се направи тълкуване, че срокът от година и половина да се прави проверка всъщност е препоръчителен, а не задължителен. А Данаил Кирилов не вижда в предложението си опасност по този начин да се създаде възможност за безкрайни проверки, на неудобни за властта хора. Като доказателства той сочи, че е предвидено да има дисциплинарна отговорност за неприключила в посоченото от закона време.

"Имаме готовност да внесем по-детайлен законопроект, в който ще дадем повече възможности на лицата да събират доказателства в тази процедура и ще увеличим срока за подготовката и предявяване на иск за комисията", каза още Кирилов, уверявайки, че всъщност се подготвят по-мащабни промени в Закона за противодействие на корупцията.

Втората промяна е, че започналите по стария антикорупционен закон дела ще се гледат по новия. Затова ще се създаде нова алинея, която ще гласи: „Не съставляват законова пречка за съществуването и надлежното упражняване правото на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата прекратяването на наказателното производство или влизане в сила на присъда, с която подсъдимия е признат за невинен за престъпления, посочени в разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от закона“. Ще има и преходна разпоредба: „Неприключилите проверки и производства пред съда по отменения Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество се довършват по реда на този закон”.

Още: Нинова представи партията си и обяви "мощен план" (ВИДЕО)

Още: Христо Иванов към "Да, България": Промяната става през властта, не само с протест (ВИДЕО)

И още

Заради тълкувателното дело на ВКС, КПКОНПИ трябва да оттегли 19 иска за 21 790 660 лв. за отнемане на незаконно придобито имущество. Всичките попадат в хипотезата на случая "Бисеров" - при прекратено наказателно производство не може да се внася иск за конфискация на имуществото. КПКОНПИ не уточнява за кои точно 19 дела става въпрос.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес