От Европейската комисия(ЕК) потвърдиха, че е необходима нова нотификация от страна на България, ако реши да поднови строежа на АЕЦ „Белене“.
Още: "Възраждане" аплодира митата на Доналд Тръмп, били в полза на България
Още: Румен Радев обвърза поредната трагедия на пътя с еврозоната и Петьо Еврото (ВИДЕО)
От институцията се мотивираха с настъпилите промени в проекта, развитието на стандартите за безопасност и промяната в правната рамка на договора за „Евратом“, която е била значително променяна и укрепвана от 2007 година, когато Комисията е издала становище за изграждането на централата, предаде БНР.
Говорителят на Комисията Тим Макфий заяви: „Ако България реши да поднови проекта „Белене“, тя трябва да гарантира, че той отговаря на договора за „Евратом“ и на съответното вторично законодателство. Ние сме в контакт с българските власти във връзка с действията, които трябва да се предприемат. Те информираха комисията за вече направените стъпки от тяхна страна и декларираха намерението си да осъществят всички необходими процедури за навременното и ефективно изпълнение на техните задължения“.
След нотификацията Комисията трябва да даде цялостна оценка дали проектът е в съответствие с договора от „Евратом“ и вторичното законодателство.
Още: Държавата, откакто Гълъб Донев сдаде властта: Политолог с носталгия към кабинетите на Радев
Още: Сачева: Борисов преценява докога ще остане това правителство
Тази сутрин пред бТВ адвокат Албена Белянова заяви: "За рестарта на АЕЦ „Белене“ ще бъде необходимо ново одобрение от Европейския съюз, въпреки твърденията на правителството, че това няма да се наложи". Тя допълни, че е изпратила въпроси за проекта към ЕС, след като е забелязала несъответствия в провеждането на процедурата. Припомняме, че миналата седмица стана ясно, че руската „Росатом“, френската компания „Фраматом“ и американската „Дженерал електрикс“ обединяват силите си в консорциум и ще участват с обща оферта в процедурата, обявена от българското правителство и Националната електрическа компания за строителството на АЕЦ „Белене“. „Условията на процедурата са много спорни, начинът на оценка е много мъглив и субективен. Липсва информация както за референдума, проведен през 2013 г., така и че решението на Министерски съвет се обжалва пред съда“, каза още юристът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ерменков: Няма да има шоково поскъпване на парното и топлата вода
Експертът по ядрена енергетика проф. Георги Касчиев от своя страна уточни, че одобрението на Европейската комисия на нотификацията за проекта от 2007 г. вече не е в сила.
Вижте още:
Валентин Николов: Победителят за АЕЦ "Белене" не е предопределен
Още: Божанков: Пеевски в управляваща опозиция е сюжет от Уди Алън
Още: "Щом се крие, да си подаде оставката": Станислав Балабанов за шефа на АПИ