Предлагаме да бъде създадена нова правна фигурата - прокурор, разследващ главния прокурор. Това каза по време на брифинг в Народното събрание народният представител от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, предаде репортер на Агенция "Фокус".
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
"Бихме искали да представим наша законодателна инициатива на колеги от ГЕРБ и "Обединени патриоти". Тя е вследствие доклада на ЕК за върховенството на закона, тълкувателното решение на КС, както и мненията на Венецианската комисия по законопроекта за изменение и допълнение на НПК, внесен от Министерски съвет през миналата година.
Законодателната инициатива на управляващите изисква промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, обясни Атанасова.
"Предлагаме да бъде създадена фигурата на прокурор, разследващ главния прокурор", коментира Атанасова.
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
По думите й процедурата следва да започне в сравнително кратки срокове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
"До 3 месеца след влизането в сила на този закон, право да предлагат прокурор, който ще разследва главния прокурор, ще имат минимум шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС, а самият избор на прокурора ще се прави от Пленума на ВСС", допълни още Атанасова, цитирана от БГНЕС.
Атанасова обясни, че в закона ще бъдат заложени редица специални критерии за заемането на тази длъжност.
Колегата ѝ Красимир Ципов пък обясни по какво тази идея за промени в закона е по-различна от тази, оповестена от Министерски съвет в края на миналата година.
Още: Митов не е притеснен от вота на недоверие
Още: Денков: Вотът на недоверие няма да мине
Първата е тази, че новата правна фигура ще се избира от Пленума, а не Прокурорската колегия, а втората, че евентуалните дела срещу главния прокурор ще бъдат подсъдни на Специализирания наказателен съд.
„По този начин смятам, че ще отговорим на всички препоръки, които получихме от Европейската комисия и Венецианската комисия, както и ще се съобразим с тълкувателното решение на Конституционния съд“, обясни Ципов.