Създателят на Уикилийкс Джулиан Асандж е арестуван в Лондон, след като е изгонен от посолството на Еквадор в британската столица, където се укриваше в последните почти 7 години.
Още: Пеевски не е доволен от Киселова заради имунитетите на ДПС -Доган
Още: Сачева заговори за увеличаване на осигурителните вноски в бъдеще
Асандж е арестуван от полицаи в посолството в съответствие със заповедта за задържането му, издадена от лондонски съд през 2012 г.
Срещу 47-годишния шеф на Уикилийкс са повдигнати криминални обвинения от властите в САЩ заради публикуването на класифицирани документи. Британските власти пък ще го съдят за неявяване пред съда.
Асандж е заподозрян и в подпомагане на руската намеса в президентските избори през 2016 г., след като като публикува материали, откраднати от компютрите на кампанията на Клинтън и Демократическата партия. 12 руски разузнавачи са обвиняеми за хакването на тези компютри, като се смята, че поне един от тях е бил в контакт с Уикилийкс.
Още: Ивайло Мирчев: ГЕРБ се опитват да скъсат опашката на гущера
Още: Кремълски печат за "Възраждане" - официални партньори на партията на Путин (ВИДЕО)
През юни 2012 г. Асанж потърси убежище в посолството, за да избегне екстрадиция в Швеция, където е обвинен в сексуално насилие. Той твърди, че обвиненията срещу него са неверни, а шведските власти възнамеряват да го екстрадират в САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Калин Стоянов vs Иван Демерджиев: Обвинения в лъжи и нападки
Още: Ясен Дараков: Бъдещият български посланик в САЩ трябва да е млад и нахален
Впоследствие скандинавската държава отмени заповедта за арест, но прокурорите подчертаха, че случаят не е приключен и може да се възобнови.
Еквадор даде убежище на г-н Асандж през 2012 г., но присъствието му създава напрежение в отношенията с Великобритания, САЩ и други държави.
През декември 2017 г. еквадорските власти даде на г-н Асандж гражданство и се готвеше да го назначи на дипломатически пост в Русия, но британското правителство даде ясно да се разбере, че ако напусне посолството, няма да има дипломатически имунитет.
Още: Божидар Божанов: Това, което стана в ДПС, не може да се случи в "Да, България"
Още: Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание в добродетели