Китай ще подкрепи цялостно резследване на глобалните мерки за борба с коронавируса след като той бъде овладян. Това заяви лидерът на Китай Си Дзинпин пред световната здравна асамблея, цитиран от AFP.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Си Дзинпин каза по време на виртуалната среща, че Китай "винаги е бил отворен, прозрачен и отговорен", що се отнася до споделяне на информация за вируса своевременно.
"В момента основната задача е съвместната борба с вируса по целия свят", коментира от своя страна официалният представител на Външното министерство на Китай Жао Лицян.
"Голям брой държави смятат, че пандемията все още не е приключила. Най-важната задача в момента е сътрудничеството и съвместната борба с вируса", каза той, отбелязва още ТАСС.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
„Незряло е да се започва разследване веднага“, посочи Лицян, „Китай се надява, че всички страни ще засилят сътрудничеството на научна основа, ще насърчат конструктивен диалог и ще подобрят глобалната система на здравеопазване“, заключи дипломатът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Както съобщи в понеделник изданието The Australian, позовавайки се на външния министър на Австралия Марис Пейн, повече от 110 държави подкрепиха призива на Австралия за независимо разследване на причините и обстоятелствата на разпространението на коронавируса по света. Първоначално предложението на Канбера беше подкрепено от ключови държави по света, включително Русия, Великобритания, Индия, Индонезия, Канада, Нова Зеландия, Япония и всички 27 държави членки на ЕС. По-късно редица африкански страни се присъединиха към призива, след което общият брой държави, подкрепящи разследването, достигна 116, пише още агенция "Фокус".
Очаква се съответното решение на страните да бъде отразено в резолюцията на 73-ата световна здравна асамблея, която вече започна. Проектът на резолюция, по-специално, съдържа изискване „в най-близко бъдеще да започне поетапен процес на безпристрастна, независима и цялостна оценка“ на международните мерки за борба с пандемията и действията на Световната здравна организация (СЗО) в тази ситуация.
Световна здравна асамблея се провежда във формат на видеоконференции. Министри от 194 държави членки на организацията и представители на редица международни структури се включват в основния форум на СЗО.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Как започна асамблеята, четете в този материал.