Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британският посланик у нас за Brexit: Ако не знаем какво искаме, трябва да поискаме отлагане

07 март 2019, 09:12 часа • 1359 прочитания

Почти нямаме време, за да се оправим при преговорите за Brexit с ЕС и предстои (бел. ред. – най-вероятно на 14 март) гласуването в британския парламент дали да се отложи Brexit. Ако решим в последния момент, че не знаем какво искаме (бел. ред. – т.е. да бъде или да не бъде позволен твърд Brexit), трябва да поискаме отлагане. Това заяви британският посланик Ема Хопкинс пред БНТ. Искаме споразумение с ЕС и се опитваме да го постигнем, добави тя.

На директен въпрос какво би станало при втори референдум, Хопкинс каза, че няма особена промяна в общественото настроение във Великобритания. Мисля, че хората просто искат да се стигне до някакъв определен резултат, заяви британският посланик.

Същевременно Хопкинс призна, че заради по-малки детайли като ирландския предпазен механизъм (бел. ред. – да няма твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия т.е. да няма отделни митнически правила извън тези на ЕС дори без търговско споразумение между ЕС и Великобритания след 2020 година) много хора не могат да разберат защо не може да се стигне до споразумение между Великобритания и ЕС, както и в британския парламент. Граница между Ирландия и Северна Ирландия фактически няма и не става въпрос дори за физическата инфраструктура, а че не бива практически една държава да се разделя, каза британският посланик в България и припомни времената на ИРА. Хопкинс обаче напомни, че ако няма твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия и няма търговско споразумение между Великобритания и ЕС, то Обединеното кралство няма да може да договаря самостоятелни търговски сделки на ниво "държави".

За пореден път Хопкинс увери, че българите във Великобритания не трябва да се страхуват за правата си при работа и обучение дори и при твърд Brexit. Припомняме, че британското вътрешно министерство вече извади списък с промени за всички европейски граждани в случaй на твърд Brexit, включително българските, и има доста промени, включително ограничаващи.

Хопкинс беше попитана и за посланието на френския президент Еманюел Макрон и конкретно въпросите му към Великобритания кой каза и не каза на британците всичко, довело до Brexit. Тя изрази позиция, че по време на кампанията преди референдума за Brexit е имало широка дискусия и че сега дори не става въпрос толкова за митническия съюз с Европа, а за същността на бъдещето на Великобритания.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес