Днес бе учреден Инициативен комитет за тържественото отбелязване на 150-та годишнина от създаването на Народно читалище „Развитие-1869“ – Враца.
В утвърденият от Настоятелството на читалището Комитет по честване на годишнина са включени видни общественици, общински съветници, директори на културните и образователни институции в града, ръководители на творческите състави към читалището и Негово Високопреосвещенство Врачански митрополит Григорий. Председател е кметът на Община Враца Калин Каменов.
Първото събрание се проведе в читалнята на библиотеката към културната институция и бе открито от председателя на читалищното настоятелство Иванка Караиванова. Представени бяха основните дейности, свързани с отбелязването на юбилея, както и художествено-творческите изяви на колективите и звената към НЧ „Развитие - 1896“.
„Предстои една интересна, изпълнена с много събития юбилейна година за една от емблемите на Враца – Народно читалище „Развитие“, каза в своето приветствие към присъстващите заместник-кметът Петя Долапчиева и поздрави екипа за изготвената програма, която е много богата и обхваща прояви на всички звена на културната институция. Ние от Община Враца ще подпомогнем изявите, защото врачани заслужават заедно да празнуват 150-тата годишнина на читалището“.
В рамките на първото заседания бяха направени нови предложения за събития, които ще бъдат конкретизирани на второ заседание, насрочено за месец март. Тогава ще бъде утвърдена и цялостната програма по повод 150-тата годишнина от създаването на НЧ „Развитие - 1896“ във Враца.
Сред многобройните инициативи са срещите с наследниците на учредителите на читалището, с наградени читалищни и културни деятели, библиотечна конференция, множество концерти изяви на художествено – творческите колективи.
Тържественият концерт –спектакъл по повод 150-та годишнина на НЧ „Развитие-1869“ ще се проведе през месец септември в реновираната зала на културната институция.
Читалище "Развитие" - Враца е основано през 1869 година от родолюбиви врачани начело с учителя Симеон Подбалкански, Мито Анков, Николчо Кръстеняков, Кръстьо Новкиришки и др. и е най-старият културен институт в града. От него са тръгнали всички професионални културни институти във Враца - драматичен театър, филхармония, исторически музей, картинна галерия. Съвременната читалищна сграда е строена през периода 1938 -1941година по проект на архитектурно бюро Цолов и Василев в София.На търг строежа се поема от колектив в състав: арх. Петър Дограмаджиев и инженерите Константин Янакиев и Никола Новоселски от Враца. Сградата е обявена за паметник на културата, а пространството пред читалището е място за изява на творческите му колективи и любим кът за отдих на врачани.