Ще се възползвам от спечеленото оспорване с Фейсбук, за да кажа истинските причини за войната в Украйна. Вместо да си късаме ризите за едните или за другите. Има достатъчно канали в социалните мрежи, които компетентно могат да обяснят по-подробно. Това пише в пространен анализ известния с анализите и позициите си за Сирия Дахер Ламот на профила си във Facebook, като изброява основните причини за конфликта. Actualno.com го публикува с някои пояснения.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
I. ЗАЩИТА
Първото нещо, което притеснява Русия, е географията на Украйна. Откъм Централна Европа до Русия няма планина и теренът е почти равнинен. Ако Украйна се присъедини към НАТО, то тогава ще е много лесно да се нахлуе към Волгоград и да се прекъсне основната връзка на Москва с водните басейни, чрез които се осигурява потока на петрол и стоки в сърцето на Русия.
Както всъщност е било на път да стане през Втората световна война, когато Волгоград е бил известен като Сталинград. Хитлер точно това се е опитал - да прекъсне този път и да спре основната артерия на Русия.
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Освен това една крилата (особено с развитието на свръхзвуковата) ракета, изстреляна от Украйна към Москва, няма да даде достатъчно време и възможност за защита.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
II. ТРАНСПОРТ НА ГАЗ КЪМ ЕВРОПА
Икономиката на Русия е изключително зависима от изнасянето на газ и петрол. Не само икономиката, но и политическото ѝ израстване и влияние. 40% от газта в Европа е от Русия, като още по-зависима е например Германия, която следва "зелена политика" и затвори ядрените си електроцентрали, а сега внася 50% от газта от Русия.
Голяма част от приходите от тези ресурси Русия инвестира във военни технологии, които я връщат като сила на сцената, защото икономиката ѝ е още доста слаба. Което вероятно притеснява САЩ.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
До 2005 г. около 80-85% от газа към Европа се внасят от тръбопроводи, преминаващи през Украйна, която взима сериозни такси от Русия. Поради тази причина Русия започва строежа и проектите за Южен и Северен потоци. Германия, притисната от САЩ, прекъсна проекта за "Северен поток 2".
III. НОВООТКРИТИ НАХОДИЩА
Някъде към 2010 г. сателитни снимки и анализи показват, че около Крим има огромни находища на газ. Същото се отнася и за районите около Донбас и около Лвов. Обемите се изчисляват на някъде около 2 трилиона кубични метра, което би превърнало Украйна в една от водещите страни по това отношение (бел. ред. - тази информация не е потвърдена в официален източник. Дори издания като едно от най-големите в Индия BusinessToday.In говорят за газови резерви в Украйна от малко над 1 трилиона кубични метри и то в специален материал за войната, от 25.02.2022 г. Припомняме, че Индия, заедно с Китай, гласува с "въздържал се" при опита да бъде прокарана резолюция в Съвета за сигурност на ООН, изготвена от Франция, която осъжда войната в Украйна. Резолюцията беше блокирана от Русия).
Това го виждат и от САЩ, които веднага след това организират поредната "цветна революция" с Майданските събития и започват да финансират крайни националистически антируски движения в страната. Дори холивудски режисьор като Оливър Стоун направи документален филм, в който се показва как се стрелят двете страни от трети външни лица, с цел да се натегне отношението между руснаци и украинци (бел. ред. - специално в Уикипедия има отделни "глави" в биографията на Оливър Стоун относно Украйна и Русия. В нея пише как Стоун специално защитава проруската теза по отношение на Майдана и Янукович - че Янукович е легитимният украински президент, прогонен от "нацисти" и че Майдана е организиран от ЦРУ. Публикувани са 6 препратки по темата, включително към мнения в Bloomberg и интервю в Moscow Times. Стоун е и един от хората, които отричат твърденията на американските служби за намеса на Русия в президентските избори, които издигнаха Доналд Тръмп на власт. Той е ваксиниран и с ковид ваксината "Спутник V" по времето когато беше с 10 години по-възрастен, отколкото беше препоръчителната възраст за прием на препарата).
От другата страна също не бездействат. Русия също вижда заплахата за икономиката ѝ, като веднага оркестрира референдум в Крим, знаейки че населението там е предимно руско (бел. ред. - това се случи след като руската армия овладя Крим). Както и в Донбас.
Оттам започна конфликта, още от 2013 година. Или даже от 2010 година. И причината е доминация и управление на ресурси, както винаги.
IV. НАХЛУВАНЕТО НА РУСИЯ
Тактиката и целите на Русия и Путин може и не можем да ги предвидим, но от това, което се вижда от първите дни, вероятно са следните:
1. Завладяване на целия Донбас, включително и по-голямата част от потенциалните находища, възползвайки се от по-голямото рускоговорящо население там.
2. Украинците блокираха основния воден поток към Крим и миналата година беше най-сухата година измерена някога там, водните ресурси на селищата са на привършване (по 10% при някои). Поради тази причина руснаците предимно натиснаха по тази ос, най-вероятно да осигурят вода за Крим.
3. Откъм контролираното де факто от руснаците Приднестровие твърде вероятно е Русия да се стреми да си осигури целия излаз към Черноморието, чийто контрол е безкрайно важен стратегически за Русия.
4. Нападението на север към Киев вероятно няма за цел за бъдещи териториални претенции на Русия, а по-скоро да постави в по-неизгодна позиция украинската страна.
Дали украинците са ви по-симпатични или руснаците, това зависи от коя пропагандна машина ви е повлияла. Всеки е със своите геополитически цели и никой няма да отстъпи.
Никой не го интересуват хората, страданията им от войните. Както никой не го интересува за Йемен, за Арцах, за Ирак, за Афганистан, за Сирия, за Либия или за която и да е страна. Всеки си има цели и задейства машината на пропагандата (медиите), за да ги оправдае. А ние като зомбита заемаме страна. Дали ще е заради политически, религиозни, етнически или други причини, заемаме някоя. Но накрая всички ще пострадаме. Включително и ние. И Европа. И без това, както забелязвате, инфлацията е задушаваща - сега цените на горивата се увеличават, с тях и нашите разходите, ставаме все по-бедни.
Видеоклипът е дело на Джоузеф Писенти, американски ютубър, роден през 1993 година в Далас.