Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зад целите на правителството прозира корпулентността

04 август 2017, 10:31 часа • 3764 прочитания

Правителството офицално показа програмата, по която смята да управлява България до 2021 г.

Документът обаче представлява само сбор от добри пожелания, които са в пълен дисонанс с управлението на коалицията през изминалите 100 дни от формирането на правителството. 

"Просто нямаме алтернатива, няма по-добри от нас", обобщи премиерът Бойко Борисов в стенограмата от заседанието на правителството в сряда, 1 август. "Една непълнота в тази програма има, с която се гордея – липсват чуждици", отбелязва вицепремиерът Валери Симеонов. "Ние сме такова правителство – с патриотична насоченост", уверява го умилително на финала Борисов.

Наистина. Вервайте им!

С цели, поставени пред кабинета като "Разпространение на добри практики" правителството наистина се опитва да ни убеди, че три години след краха на КТБ, множество скандали, суджуци, скандални назначения и др., ще се ръководи само от един единствен принцип: "честност и отговорност към гражданите".

Все пак в програмата има малко конкретика. Тя е за нещата свързани с инфраструктурата, което не е изненада. Сред тях са доизграждане на автомагистралите "Струма" и "Хемус", обхода на Габрово с тунел под Шипка, изграждане на АМ "Калотина София" и др. По-лесно трябва да излизаме навън по суша и съответно да се връщаме вкъщи с откриването на нови ГКПП по границите с Македония, Сърбия и Гърция и модернизация на съществуващите пунктове. Кога, с какви пари и кой ще носи отговорност, ако това не се случи обаче не става ясно.

Често прокламираните приоритети - присъединяване към Шенген, към еврозоната и отпадане на Механизма за Сътрудничество и оценка, пък няма да изненадат никого с присъствието си в документа.

Как обаче ще се случи отпадането на Механизма не става ясно. И в този управленски мандат фигурират планове за съдебната система, познати от предишни управления:

- реформа на детското правосъдие, така че децата в конфликт със закона да бъдат превъзпитавани, а не превръщани от деца-жертви в престъпници;

- нова наказателна политика и Наказателен кодекс;

- промени в Гражданско-процесуалния кодекс /ГПК/;

- електронно правосъдие като средство против корупцията;

- въвеждане на единен държавен изпит в юридическото образование;

В програмата обаче няма нито една мярка за реформиране или оптимизиране на работата на прокуратурата, като господар на досъдебната фаза. Същевременно сред приетите досега законодателни изменения преобладават препоръчаните от главния прокурор в негови изявления.

Изненадани ли сте? Е, не бъдете. Докато програмите се пишат на коляно от някои корпулентни политико-икономически фигури такива мерки няма да има.

Автор: Ивайло Анев

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес