Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За такситата и хората

08 юли 2020, 09:45 часа • 3451 прочитания

Часът е около 22:30.

Тъй наречената огромна, неочаквана лятна буря, разразила се... през лятото и продължила някъде около цял час (oh the humanity!), е приключила.

Пуска се приложението за поръчване на такси. По принцип добро и по принцип полезно. След около 40 минути напразни опити, приложението предлага нещо много интересно. Да се отбележи размер на бакшиш, който да се покаже в системата на потенциалния шофьор.

След още 20-30 минути се кандисва и се отбелязва бакшишът, повтарям – написан така във вътрешната система на приложението и излизащ на екрана на шофьорите.

Около 15 секунди след въвеждането на бакшиша, се появява веднага кандидат. Не знам как се е случило, но човекът е видял сигнала чак от "Надежда".

Идва той и започва да говори как има много сигнали за тази вечер от различни хора. Питам го защо е избрал нас. Не отговаря на въпроса. Накрая казва, че е видял въведения бакшиш. Признава, че е имал други "предложения" за адреси, но с по-малък бакшиш и някакси става ясно. Казва фрази от рода на: "Ако мислите, че е лесно, да ви дам да карате" и "Пет лева ако ви оправят в живота..."

Равносметката от всичко това е следната: В подобен род ситуации няма налице нито пазарен, нито морален принцип. Потенциалните клиенти са принудени да "наддават", за да се приберат. Разбира се, те имат избор – да тръгнат пеш или да чакат градския транспорт.

Удивително е как хора, работещи в сферата на услугите, се държат така, сякаш самите те ти правят услуга.

Удивително е как същите тези хора настояват за тройно увеличение на цените.

Удивително е как един човек, чиято работа е нискоквалифицирана, стои на върха на пирамидата и "си избира" къде да отиде и колко пари да вземе.

Да, живеем в свободна страна, в която – ако не ти хареса услуга – може да не я ползваш. Но живеем и в страна, в която за някои професии бакшиш има, за други – не. В това няма нищо лошо, ако принципите се прилагат морално справедливо, т.е., от клиента.

В казуса няма абсолютно нищо, което дори да граничи с работна етика. Да караш потенциалните си клиенти да "наддават" за твоята услуга е неморално, неетично, нагло, противоречащо на всяка добра работна практика в цивилизована държава и граничещо с корупция.

Що за фирма е пуснала тарифа на бакшишите си относно услугите, които върши, при положение, че бакшишът не е законово определен и зависи изцяло, единствено и само от КЛИЕНТА, а не от изпълнителя? Да не говорим, че бакшишът, разбира се, не се вписва в касовата бележка, но очевидно е факторът, който определя дали ще получиш привилегията да те возят или не.

В сектора "Услуги" би трябвало клиентите да избират, а не да бъдат избирани.

Ако предложиш повече пари, ще получиш по-добра или по-бърза услуга – това би се изтъкнало като аргумент. В такъв случай – нека узаконим корупцията, защото там практиката е същата: даваш повече пари, които не се отчитат, след което много по-бързо от другите ти минават бизнеси, разрешителни, визи и т.н.

Автор: Христо Раянов

Текстът е от профила му във Facebook

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес