Способен ли е българският съд да пази честта и доброто име на хората? Има ли право всеки гражданин на защита срещу злонамерена публична кампания, която накърнява неговото достойнство?
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна
Как се постъпва, когато съдът признава, че човекът е жертва на клеветническа публикация, клеветниците са осъдени да платят за това, но същият съд казва: "Ние нямаме правомощия да искаме премахването на клеветническото съдържание"?
Това е част от голяма тема, която юристи нееднократно са коментирали и която досега винаги спира дотук:
Още: Еврокомисията следи изкъсо случая със заплахите към съдия Цариградска
Още: Няма такива зулуси
Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ
"Нашето право не познава такъв иск".
"Седем-осем години се боря с този проблем. До момента всички решения по мои дела - и на Софийския районен съд, и на Софийския градски съд, и на Софийския апелативен съд, и на Върховния касационен съд, отричат възможността да бъде постановено решение, с което се задължава медията да премахне клеветническата статия", казва Александър Иванов, адвокат на съдия Владислава Цариградска по делото, което тя заведе срещу сайта "ПИК".
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Владислава Цapигpaдcĸa беше обект на злостни клеветнически кампании, разпространявани в сайта "ПИК". Съдът призна нанесената вреда и осъди собствениците да платят обезщетение за разпространяването на позорящи съчинения. Но поради недостатък на правната уредба клеветническото съдържание продължава да живее във виртуалното пространство и няма норма, която да застави издателя да го свали.
"Абсурдно е положението да се признае по съдебен ред, че публикацията е несъвместима с правния мир, а в същото време тя да продължава своя виртуален живот", казва Владислава Цариградска.
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Още: Киселото зеле - най-германската храна?
Още: Европейски магистрати искат проверка на България заради заплахите към съдия Цариградска
Но ако в закона не е уредена "възможност за защита чрез осъждане на възложителя да преустанови извършването на противоправни действия" и да осъди ответника да премахне клеветническите публикации, не следва ли да се промени законът? За първи път в началото на месеца ВКС допусна този казус да се разглежда по същество, което е своеобразен пробив, смята Александър Иванов.
Този тип злоупотреба на "кафявите медии" със свободата на словото и с правото на информация, при която съвсем целенасочено се разрушават човешки авторитети, се разпространи много в последните 10-15 години. Ако се има предвид кой беше управляващо мнозинство през последните 10-15 години, точно когато тази практика на медийната империя на Пеевски се развихри, очевидно е, че липсва политическа воля за законодателно решение.
Още: "Децата ти ще са с бетонирани крака в язовира": Съдия Цариградска пред комисията за Нотариуса
Според Михаил Екимджиев - адвокат и председател на Асоциация за европейска интеграция и права на човека, не е необходимо да имаш писан закон, когато е ясно, че честта, достойнството, репутацията на един съдия са накърнени, за да разпознаеш и дефинираш проблема. И да намериш законодателен път или тълкувателно решение, или някаква друга практика на върховните съдилища, които да стигнат до определение на съдилищата за сваляне на такива публикации.
Снимка: БГНЕС
"Всеки ерудиран и независим съдия би трябвало, стъпвайки на принципите на правото, да намери ad-hoc средство и да разпореди това в името на защитата на основните конституционни права и свободи. Но нашите съдии нямат такъв рефлекс.
Още: Никой не стоял зад Червения пират, заплашвал Габриел и съдия Цариградска, твърди МВР
Решението на ВКС предстои да бъде взето през октомври. Не е ясно какво ще бъде то. Ако върховните съдии предпочетат безотговорността на статуквото, имаме идея да пуснем жалба в Страсбург за липса на ефикасно средство за защита - обезщетението не води до преустановяване на нарушението, което е основният критерий за ефективна защита.
Още: Съдия от СГС: Натискът към колегата Цариградска е бил съпроводен с медийна кампания срещу нея
Въпросът е много дълбок и опира до култура, опира до манталитет, до разпознаване на ценности и по-конкретно до съдебна практика и законодателно отношение".
Решението на ВКС е от голямо значение за хората - обект на злостни кампании; кампании, които често пъти са политически дирижирани и финансово възнаградени. Тези жертви все още нямат инструмент, с който да премахнат помията на кафявите медии, чийто бизнес модел е в полето на арогантността, скандалите и клеветите.
Автор: Еми Барух, "Дойче веле"