Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Военно положение и хаос: Какво се случи в Южна Корея

05 декември 2024, 10:30 часа • 1988 прочитания

Конфликтите в южнокорейската политика продължават и днес. Президентът Юн Сук Йол обяви военно положение във вторник вечерта, но го отмени шест часа по-късно, след като парламентът не прие решението му. Сцените с въоръжени войници на стълбите на парламента и обкръжаването на сградата шокираха нацията и съживиха спомените за военните диктатури, управлявали от средата на 1960-те до края на 1980-те години - често с железен юмрук, използван срещу инакомислещите.

Още: Киселото зеле - най-германската храна?

Още: Невидимите мигранти на Хърватия

В сряда сутринта най-голямата опозиционна партия внесе предложение за импийчмънт на президента. Юн вече беше на прицела на Демократическата партия след година на политически изпитания, през която рейтингът му падна до едва 19% в последните дни. Опозицията, която има мнозинство в парламента, се стреми да извлече политически капитал от внезапното обявяване на военно положение, което Юн обяви във вторник в телевизионно обръщение към нацията.

Сблъсък с опозицията

Още: Гласуването за импийчмънт на президента на Южна Корея ще бъде в събота

Още: Несменяем лидер от четвърт век: как го постигна Путин

Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?

Въпреки че консерваторът Юн може да е имал основателни претенции към Демократическата партия за това, че е използвала парламентарното си мнозинство, за да прокарва закони, анализатори твърдят, че президентът е допуснал грешка с обявеното военно положение, което го направи по-уязвим от всякога.

"Медиите и обществеността много критикуваха действията на Демократическата партия и изглежда, че Юн погрешно е изтълкувал това като израз на голяма подкрепа, каквато всъщност не е имал", казва Ким Сан У, бивш политик от левия Южнокорейски конгрес за нова политика, а сега член на управителния съвет на Фондацията за мир на Ким Де Чун. "Опозицията злоупотребява с позициите си, за да прокарва законопроекти, които според Юн противоречат на националния интерес. В тях се искат правни разследвания срещу съпругата му и серия от предложения за оставка на високопоставени членове на правителството", казва той пред ДВ.

Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?

Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година

Опозицията е в състояние да направи тези стъпки, тъй като има мнозинство в парламента, след като триумфира на междинните избори по-рано тази година, поставяйки Юн в затруднено положение в средата на мандата му. Обвиненията срещу опозицията са, че "използва предложенията за импийчмънт срещу ключови длъжностни лица и манипулира обсъждането на бюджета, за да подкопае позициите на министри от кабинета, ръководители на държавни агенции и други ключови фигури, за които се смята, че имат конфликти с партията".

Грешна преценка на Юн

Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България

Още: Защо децата не бива да пият енергийни напитки

Още: Военният министър на Южна Корея се извини на гражданите и подаде оставка

Партията "Народна сила" на Юн също беше разгневена, когато Демократическата партия използва мнозинството си, за да наложи съкращения в бюджета за отбрана на обща стойност 67,8 млрд. вона (45,7 млн. евро). При обявяването на военното положение Юн заяви, че то е "насочено към изкореняване на про-севернокорейски сили" в опозицията, без да предостави доказателства или подробности. Този ход напомня за лидерите на страната от края на 1980-те години, които използваха въпроса за заплахата от Северна Корея, когато се опитваха да контролират дисиденти и политически опоненти.

"Обявяването на военно положение от страна на Юн се оказа едновременно юридическо превишаване на правомощията и политическа грешка, която ненужно изложи на риск икономиката и сигурността на Южна Корея", казва Лейф-Ерик Ийсли, професор по международни изследвания в университета “Ewha” в Сеул. "С изключително ниска обществена подкрепа и без силна поддръжка в собствената си партия и администрация президентът би трябвало да знае колко трудно ще бъде да прокара този указ", казва той пред ДВ. "Той звучеше като политик под обсада, който прави отчаян ход срещу нарастващите скандали, институционалните пречки и призивите за импийчмънт, които сега вероятно ще се засилят. Юн постъпи правилно, като отмени обявеното военно положение, тъй като това намали вероятността от насилие или конституционна криза", добавя Ийсли.

Южна Корея е изправена пред политическа нестабилност

Въпреки всичко Южна Корея е изправена пред нестабилност, тъй като противопоставянето между изпълнителната и законодателната власт продължава. "Когато беше избран, Юн имаше 26-годишен опит като прокурор, но абсолютно никаква политическа подготовка и никаква представа как се управлява държава", казва Ким Сан У.

Още: Заради военното положение: Внесоха предложение за импийчмънт на южнокорейския президент (ВИДЕО)

Опозицията призова Юн да подаде незабавно оставка, докато столицата Сеул се готви за нови демонстрации. "Хората гласуваха за него, защото не е утвърден политик и казваше, че не е лоялен към политическите си предшественици и че е независим", пояснява експертът. Ситуацията, според него, е опасна: „Хората чуха "военно положение" и веднага в съзнанието им се върнаха травматичните образи от годините на военните диктатури".

 

Източник: Дойче веле

Геополитическото напрежение се отрази върху цената на петрола

Министрите от правителството на Южна Корея се готвят да подадат колективна оставка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес