Беше истинска драма. Туристическото спускане към останките на "Титаник" на дълбочина от почти 4000 метра завърши фатално за всичките петима пътници в капсулата "Титан". От 2021 г. насам се предлагат подводни пътувания до потъналия на 15 април 1912 г. "Титаник". Авантюрата излиза 250 000 долара на човек.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
Трагичният край на последната такава авантюра обаче би трябвало да сложи край на тези небезопасни спускания до дъното на океана. Същевременно любителите на екстремните предизвикателства, силните преживявания, необичайните дестинации и суперлукса съвсем не страдат от липсата на оферти.
Върхът на екстравагантността - космосът, Еверест и Сирия
Нормално печелещите хора могат единствено да си мечтаят да пътуват в космоса. В крайна сметка търговските космически компании поставят цени от 450 000 евро на човек за полет в безтегловност, който продължава около час и половина. Сред предлагащите тази услуга са "Върджин Галактик", "Блу Ориджин" и "Спейс Екс".
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Смята се, че само през тази пролет над 600 души са успели да изкачат най-високия връх на Земята. Въпреки помощта на търговски компании, специализирали се в опасното изкачване, както и на местни шерпи покоряването на 8848-метровия Еверест си остава много рисково начинание за неопитните приключенци. Преди върха изкачваха основно професионални катерачи и изследователи, днес повечето са туристи-авантюристи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Крайно спорни остават и пътуванията с туристическа цел до Сирия - страна, намираща се все още в гражданска война, която различни туристически компании отново включват в своите програми. Воаяжите водят до контролирани от правителството територии, поради което и туристите така косвено подкрепят режима на Асад, твърдят критици на нестандартната дестинация. По време на войната многобройни забележителности в страната бяха повредени или разрушени. Древният град Палмира също е сред тях.
Чернобил и Северна Корея също очакват своите посетители
Друга екстравагантна дестинация е Чернобил. Макар в момента посещението в района около бившата атомна електроцентрала да е невъзможно заради войната в Украйна, през последните години регионът се бе превърнал в популярно място за туристи. В момента някои туроператори предлагат екскурзии до Буча или Ирпен.
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Неудобни и тесни седалки, потни спътници и прегоряла храна - пътуването със самолет не е непременно нещо забавно. Освен ако можете да си позволите първа класа. Истински лукс над облаците предлага апартаментът "The Residence", който разполага със спалня, хол и баня. Авиокомпанията от ОАЕ "Етихад еъруейз" го е вградила в своя Еърбъс A380. Билетите за него могат да струват до 60 000 евро.
Когато пътувате в бразилските тропически гори, моля, не се страхувайте! Маймуните капуцини, които отпред са бели (на снимката) са сред по-безобидните представители на животинския вид там. Туроператорите, специализирани в приключенски пътешествия, включват в програмите си и района на Амазонка. Две седмици се спи в хамак, търси се храна в диви условия и се пали огън без кибрит. Цената на удоволствието излиза само 1400 евро. Самолетният билет не е включен в цената.
Една от последните почти недостъпни и неразвити за туризъм страни е Северна Корея. Компании предлагат екскурзии до изолираната държава, но заради стриктните правила и контрола малцина се възползват. Германското Министерство на външните работи настоятелно препоръчва да не се пътува до Северна Корея.
Жилище върху вълните
Всеки ден може да се събуждаме на ново място. Тази мечта се сбъдва, ако сте на морски круиз. Екстремните туристи разполагат с възможността да се установят за постоянно на някой от круизните кораби, кръстосващи световните океани. През 2024 г. е придвиден да влезе в експлоатация плавателният съд "MV Narrative" на компанията "Сторилайнс". Апартаментите, разположени на борда му, струват до 8 млн. долара. Тази концепция се прилага успешно от "The World" още от 2004 година.
Селфито с пингвин по принцип е възможно единствено в зоологическата градина. Но то може да се осъществи и в дивата природа по време на антарктическа експедиция. Най-южният континент може да се изследва основно по време на круизи. А в случай, че разполагате с излишни 70 000 евро, е възможно да стигнете чак до Южния полюс - със самолет.
Източник: Дойче веле