В Беларус зачестяват опитите за вербуване на граждани да сътрудничат на тайните служби. Макар по закон такова сътрудничество да е възможно само доброволно, оперативни работници от КГБ си служат със заплахи.
Какви методи използват чекистите?
Сергей Устинов от организацията „Правна инициатива" отбелязва пред ДВ, че вербовката винаги е била важна част от дейността и показател за успешната работа на служителите от КГБ. „За вербовката и преди, и сега се прилагат всички възможни методи - от шантажа, до баналните заплахи, включително за завеждане на наказателно дело", казва той.
Още: Феновете на Легия Варшава със специален "поздрав" за Фен №1 на Динамо Минск - Лукашенко (ВИДЕО)
По думите на правозащитника, чекистите се стараят да намерят най-уязвимите места на набелязания обект. „Те заплашват например да разкрият някоя негова лична тайна, например принадлежност към ЛГБТИ общността, изневяра, прием на наркотици и т.н. Заплахите могат да бъдат различни - изключване от учебно заведение или уволнение от работа - на вербувания или на негови роднини", посочва Устинов. Особено болезнено е, когато става дума за роднини в предпенсионна възраст, на които ще им е трудно да си намерят друга работа.
Поставят ултиматуми
Беларуски адвокат, потърсен от ДВ за коментар, уточнява, че оперативните работници предварително си съставят психологически портрет на човека, нарочен за вербуване: доколко се поддава на манипулации или каква би била ползата от него, т.е. дали разполага с ценна информация и контакти.
Служителите на КГБ се опитали да вербуват и ръководителя на организацията „Студентски съвет" - активиста Алес Крот. Оперативните работници дошли да направят обиск в дома му по дело за екстремизъм, викали го на разпити, по време на един от които му поставили ултиматум: или да сътрудничи на КГБ, или ще иде в затвора. Активистът избрал първия вариант и известно време се срещал с наблюдаващия го сътрудник. Той се интересувал например кой участва в мероприятията на Светлана Тихановская и какви са източниците на нейното финансиране. Месец по-късно Крот успял да напусне страната и веднага разказал за вербовката - в името на собствената си сигурност и за да прекрати връзките със спецслужбите.
Могат ли хората да се съпротивляват?
В Закона за оперативната дейност ясно се посочва, че гражданите могат както да се съгласят да сътрудничат, така и да откажат. „Но на практика те често нямат избор - или ще ти извадят компромат, или ще те заплашат с продължителна присъда. Не всеки може да издържи на такъв натиск", казва белоруският адвокат.
„Мъченията по политически причини са станали норма и се насърчават от представители на режима на високи позиции, казва правозащитникът Устинов и дава следния съвет: "Попаднете ли в ръцете на чекистите, мислете на първо място за здравето и живота си".
Ако пък вербуван сътрудник успее да избяга в чужбина, където се чувства в безопасност, най-правилното решение е той да оповести за връзките си с КГБ. Така той спира да е таен сътрудник и вербовката губи смисъла си, обяснява Устинов.
Източник: Дойче веле
Полша дава на беларусите десетки хиляди хуманитарни визи
Режимите на Вучич и Лукашенко ще обучават заедно спецполицаи