Припомняме, че на проведения заедно с последните избори за президент референдум беше казано "Да" с много над 50% от гласувалите на всеки от трите въпроса - за мажоритарна избирателна система, за задължителното гласуване и за намаляване на субсидията на политическите партии. По-късно в писмо до медиите Слави Трифонов заяви, че е отвратен от решението на съда.
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Референдумът се случи, близо 700 000 души се подписаха за неговото иницииране, над два милиона и половина гласуваха положително в допитването, а политическите партии заговориха за смисъла му след като народа си каза думата. Слави Трифонов изразяваше собствената си позиция една седмица на жълтите павета, а от ГЕРБ поддържат тезата си от предизборната кампания, че ще подкрепят точките за мажоритарния вот в два тура, намаляване на партийната субсидия на един лев за всеки действителен глас и задължителното гласуване за изборите и референдумите. От партията на Борисов внесоха и законопроект за мажоритарния вот.
С други думи, става безспорно ясно, че тече съвсем различен процес от този, свързан с неразбориите на Централната избирателна комисия с Темида. Спорът относно избирателната активност между прокуратурата и ЦИК се развиваше на следната база - държавното обвинение твърдеше, че и бюлетините без плик трябва да влязат при отчитането на активността, а позицията на ЦИК беше, че при наличие на още бюлетини без плик би трябвало да има и още подписи, ако е пропуснато бюлетината да се сложи в плик и затова не са броени бюлетини без пликове.
За да се превърнат отговорите на тези въпроси в закон, трябваше да бъдат изпълнени следните две условия. Първо - над 50% от отговорилите да са казали "да". Второ - да са гласували над 3 500 585 души т.е. по-висока избирателна активност от тази на последните парламентарни избори преди плебисцита. Всъщност по това дело инициаторите оспорваха броят на гласувалите. За да станат моментално решенията от референдума закон, не достигаха 12 027 гласа. ВАС постанови, че ЦИК е преборила 500 бюлетини по-малко, но това не е достатъчно, за да бъде прескочена границата на избирателната активност.
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Още: Киселото зеле - най-германската храна?
Ситуацията около референдума се разви така, че бъдещето на трите въпроса вече да зависи единствено и изцяло от народните представители. Тяхна воля ще бъде дали ще пуснат законопроекта за мажоритарен вот да се превърне в закон, дали ще намалят субсидията на партиите си, дали ще направят следващите гласувания в страната задължителни. Волята на над два милиона и половина граждани е в ръцете на 240 депутати, които очевидно нямат особено желание да повдигат темата за референдума в пленарна зала, тъй като тя се следи зорко в публичното пространство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Полезните ходове са малко, а картите са раздадени. Никой обаче не започва играта, всеки заема неутрална позиция, изчаква и преценява противниковите стъпки. Бъдещето на референдума е в следващите нива на политическото заиграване, ето защо решението на съда няма значение за превръщането в закони или поставянето в чакалнята на въпросите от допитването.
То е протоколно, защото беше ясно. Волята на суверена се крепи вече на други решения, а те са променливи - като времето в планината.
Автор: Румен Скрински
Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?
Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?