Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблемите на Навални не са случайни, за какво е виновен Путин

22 август 2020, 12:00 часа • 9219 прочитания

Толкова бързо, силно и на пръв поглед безпричинно влошаване на състоянието на човек, който е физически здрав и спортува, не е лесно да се обясни без версията за неговото отравяне. Естествено възниква въпросът кой би могъл да бъде поръчителят на толкова скандално и демонстративно престъпление? И кои са изпълнителите? Ако е вярна версията за отравянето на Навални в кафенето на аерогарата в Томск, то изпълнението на замисления план несъмнено е изисквало определено майсторство, а и чувство за безнаказаност. Защото не е лесно да използваш незабелязано отрова на подобно оживено място. А и всяка грешка би могла да доведе до отравянето на случайни пътници, което пък би породило още по-голям скандал.

Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?

Още: Какво ще стане в Грузия?

Кой има полза от това?

Версията, че заповедта за покушение срещу непримиримия критик на руската власт навярно е дошла от самия ѝ връх, едва ли е достоверна. И не защото в Кремъл е пълно с хуманисти, за които човек просто няма как да мисли нещо лошо. Не, там е пълно с прагматици, които ако действително бяха решили да се отърват от Навални, едва ли щяха да използват толкова директен, стряскащ и скандален метод. Ако отхвърлим кремълската версия, ще видим, че отстраняването на Навални може би е изгодно за хората, срещу които опозиционерът прави своите публични разследвания, заради едно от които той беше пристигнал и в Сибир.

Кои са тези хора? Като започнем с бизнесмена Евгений Пригожин, наричан "готвача на Путин", и завършим с всевъзможни други лица, уличени в корупция от създадения от Алексей Навални "Фонд за борба срещу корупцията" (ФБК). А сред тях има голям брой действително влиятелни хора. Ако вземем предвид факта, че за извършването на подобно чудовищно престъпление са нужни сериозни ресурси, връзки и увереност в собствената безнаказаност, ще видим, че кръгът на подозираните лица няма как да е твърде широк.

Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС

Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?

Опасно е да критикуваш режима

Но дори и да предположим, че Путин няма никакъв пръст в случилото се с Навални и че няма и понятие за плановете на някои хора да се разправят с опозиционера: нима това го освобождава от вина?

Алексей Навални не за първи път става обект на подобни атаки. Веднъж вече са заливали лицето му със зелена боя, след което се наложи политикът да си лекува очите. Миналата година, по време на поредния арест, го налегна необяснима болест, която приличаше на отравяне. Подобни неща неведнъж са се случвали и с други опоненти и критици на руската власт, най-известните от които навярно са отровените във Великобритания Александър Литвиненко и Сергей Скрипал. Нека припомним и убийството на Борис Немцов непосредствено до стените на Кремъл. След всички тези неща едва ли е възможно да се учудваме на нещо. След като е възможно да застреляш опозиционен политик в самия център на Москва, защо да не отровиш и останалите.

За какво е виновен Путин

Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул

Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад

Всички тези случаи сочат едно: да критикуваш руския режим е опасно за здравето, та даже и за живота. А разследванията на престъпления срещу опозиционери или изобщо не се водят, или завършват без резултат - така, както беше например с убийството на Борис Немцов.

Дори Путин да не е давал лично заповед за разправата с опозиционни политици, той е несъмнено виновен за това, че създаде и поддържа един политически режим, в който определени хора смятат за възможно и безопасно да издават подобни заповеди зад гърба на президента.

............

* Автор - Фьодор Крашенников, Дойче веле.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес