Премиерката на Бангладеш Шейх Хасина напусна страната след седмици на студентските протести, в които стотици загубиха живота си. Тя е избягала в Индия с хеликоптер, става ясно от медийни публикации. Хасина управлява от 15 години, а новината, че е напуснала Дака, бе посрещната с радостни възгласи и тържества в големите градове в страната.
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Началникът на Генералния щаб на армията Вакер Уз Заман обяви в телевизионна реч, че военните ще сформират временно правителство. "Време е да спрем насилието", каза Заман.
Най-дълго управлявалата премиерка в историята
Още: В Бангладеш е страшно: Щурмуваха резиденцията на премиера, тя избяга извън страната (ВИДЕО)
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Още: Киселото зеле - най-германската храна?
Хасина е най-дълго управлявалият премиер в историята на Бангладеш. Нейният баща - Муджибур Рахман - е смятан за "бащата на Бангладеш". Той ръководи обявяването на независимост от Пакистан през 1971 година и става първият президент на страната. Убит е заедно с по-голямата част от семейството си при военен пуч през 1975 година. Единствено Хасина и сестра ѝ, които тогава не са в страната, оцеляват. След като живее в изгнание в Индия, през 1981 година тя се връща в Бангладеш и става лидер на партията на нейния баща. Шейх Хасина започва кариерата си като продемократична икона, но в последните години е обект на все повече критики, че ръководи Бангладеш авторитарно с политически мотивирани арести и репресии срещу опозицията.
Седмици на протести и стотици жертви
Още: Невидимите мигранти на Хърватия
Още: Несменяем лидер от четвърт век: как го постигна Путин
Само преди седем месеца - през януари - Хасина спечели изборите в страната, които ѝ гарантираха пети мандат. Вотът бе бойкотиран от опозицията. Протестите срещу нея започнаха през юни, когато студенти се обявиха против спорната квотна система при назначаването на служители в държавната администрация. Недоволството бързо ескалира срещу цялостното управлението на страната, а до днес около 300 души са изгубили живота си. Миналата неделя най-малко 90 души загинаха при сблъсъците между протестиращите, силите за сигурност и привържениците на правителството на Шейх Хасина.
Група от правозащитници, активисти и други популярни в Бангладеш личности призоваха с писмо временното правителство да вземе мерки срещу причините, довели до протестите, но военните да не управляват страната. Временното правителство не е прецедент в историята на Бангладеш. В периода 1990-2008 година служебни правителства управляваха по време на избори. Тази система беше премахната през 2011 година.
Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?
Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?
Още: Уницеф: Десетки деца загинаха при протестите в Бангладеш (ВИДЕО)
Източник: Дойче веле
Победа за студентите: Съдът в Бангладеш отмени квотите за държавни длъжности (ВИДЕО)
Студентски протести подпалиха Бангладеш: Над 100 убити за 5 дни (ВИДЕО)