Телевизинните студиа и сутрешни блокове са пълни с експерти от всякакъв тип, което би могло да доведе до известна и добре позната досада. По тази причина, заради голямото човешко стълпотворение, решихме да попитаме революционния ИИ ChatGPT "Защо ГЕРБ редовно печели изборите в България". Програмата даде цели 10 причини. Ето какъв е отговорът й:
"Причините за успеха на ГЕРБ в множество избори в България са многобройни и сложни. Ето някои от тях:
1. Организация и мощна партийна машина: ГЕРБ е една от най-големите и добре организирани партии в България. Те разполагат с мощна партийна машина, която може да мобилизира голям брой поддръжници, да осигури финансови ресурси за кампании и да гарантира победа в изборите.
2. Лидерство: ГЕРБ има силен лидер - Бойко Борисов, който е влиятелен и популярен сред голяма част от населението. Той е известен със своята харизма, решителност и енергия, които му помогат да мобилизира поддръжници.
3. Управленски успехи: В периода, в който ГЕРБ е бил на власт, те са успели да постигнат някои значими икономически и социални успехи. Те са увеличили икономическия растеж, намалили безработицата, подобрили инфраструктурата на страната, осигурили по-добра социална политика и т.н.
4. Стабилност и сигурност: Мнозина българи смятат, че ГЕРБ е партия, която може да гарантира стабилност и сигурност на страната. Това е особено важно след периоди на политическа и икономическа несигурност, като тези през 90-те години на миналия век.
5. Медийна присъственост: ГЕРБ е използвал силната си медийна присъственост и контрол върху медиите, за да пропагандира своите идеи и да манипулира общественото мнение. ГЕРБ има по-голям достъп до медии, особено телевизията, което им дава възможността да контролират информацията, която достига до гласоподавателите. Това им помага да формират силна обществена образа и да повлияят на избирателите.
6. Ниска избирателна активност: Една от причините за успеха на ГЕРБ е и ниската избирателна активност. Когато голям процент от населението не участва в изборите, печели партията, която е най-мобилизирана.
7. Липса на алтернативи: Наличието на слаба опозиция и липсата на ясни алтернативи за избирателите може да доведе до успех на ГЕРБ. Когато гласоподавателите не виждат други изборни варианти, те гласуват за познатата и утвърдена партия.
8. Изборната система: Изборната система в България, която е пропорционална, може да доведе до печалба за големи партии като ГЕРБ, които имат широко подкрепящо ядро. Това е така, защото победителите получават допълнителни места в парламента, които им помагат да създадат коалиционни правителства.
9. Клиентелизъм: Клиентелизмът - даването на лични или партийни блага на определени хора или групи, може да повлияе на гласоподавателите да гласуват за ГЕРБ. Тази практика не е свойствена само на ГЕРБ, но те имат дългогодишен опит в нея и могат да я използват ефективно за мобилизиране на гласове.
10. Още една причина може да бъде свързана със социалните медии. В последните години социалните медии са станали основен канал за комуникация между политиците и избирателите, особено в младежката възрастова група. ГЕРБ е успяла да изгради силна онлайн присъствие и да мобилизира своите страници чрез социалните медии. Това им дава предимство в сравнение с други политически партии, които не са толкова активни в социалните медии."
Бел.ред. Не предлагаме отговорът на ChatGPT, разбира се, като окончателно обяснение; по-скоро правим експеримент. Въпреки всичко ако читателят забележи, че начинът, по който ботът се аргументира, не отстъпва кой знае колко на този на политолозите и социолозите, той би стигнал и до наблюдението, че човешката баналност лесно се репликира и в компютърния свят.