Небето над Атина е сиво, необичайно за есента в гръцката столица. Голяма група хора се е събрала пред сградата на университета - ученици и студенти, родители и учители - настояват за по-добри условия за учебните заведения и повече възможности за образование. Такива протести се проведоха и в други гръцки градове, включително Солун.
Равни възможности за образование за всички
Гласът на студентите се чува ясно на целия площад. "Няма да приемем да сме втора класа граждани”, вика в мегафон млада жена, членка на Асоциацията на студентите в Гърция. Образованието трябва да предлага възможности на всички, не само на онези, които могат да си го позволят, продължава тя. "Няма да се предадем. Ще продължаваме да се борим за правата си”.
Още: Гърция с мерки за по-бързо преминаване през един от пунктовете с България
В това време протестното шествие вече е започнало да се движи. Александра, Габриел и Каси са в предните редици. Плакатът, който носят, гласи: "Образование не се постига чрез отстранявания и порицания”. Тийнейджърите на възраст между 12 и 15 години са ученици в 21-ва гимназия, част от най-големия училищен комплекс в Гърция.
Те се оплакват, че често са изключвани от часовете без видима причина. "Непрестанно ни наказват”, казва Габриел. "Бях отстранен от училище за цял ден, защото бях с качулка в клас”, обяснява момчето. Според Александра пък има още много да се желае от нивото на обучението. "Учителите ни разказват лични истории, вместо да преподават. Директорът не прави нищо по въпроса”. Каси споделя, че най-тъжното нещо е, че училищните екскурзии постоянно се отменят, а учениците могат само веднъж месечно да разговарят с психолог.
Големи класове, ниски учителски заплати
Младите хора в Гърция протестират за по-добри възможности и искат по-добро обучение и по-подготвени учители. Критикуват и факта, че често занятията се отменят, защото няма достатъчно учители.
Още: Външните министри на Гърция и Турция обсъждат спорни въпроси
Образователната система в Гърция е разделена на три етапа - основно, прогимназиално и средно. Тя страда от хроничен недостиг на финансиране. Това води до отмяна на занятия, препълнени класове и сгради в лошо състояние. Гръцките учители са едни от най-нископлатените в Европа. В първата си година учителите печелят едва по 1 000 евро месечно. Според гръцката Асоциация на учителите гимназиален преподавател с няколко години опит печели средно по 1 237 евро нетно на месец.
"Тези проблеми не са нови, но се влошиха много от началото на учебната година”, обяснява Фрозо Кондили, майка на ученик и член на борда на Родителската асоциация в региона на Атика. През миналата година Министерството на образованието реши да смеси някои класове, за да пести средства. В резултат на това броят на учениците в един клас сега достига до 27, което усложнява още повече процеса. "Твърди се, че по-големите класове са логичен вариант от образователна гледна точка”, казва Кондили. Всъщност обаче в тези класове са и много деца със специални образователни потребности, които се нуждаят от индивидуално внимание. "Как може да очакваме един учител да обърне достатъчно внимание на всеки в клас от 27 деца?”, пита майката.
Частните училища като алтернатива
Сградите на училищата също са стари и не са ремонтирани от години. През миналата година родителската асоциация дори обяви извънредно положение. Имаше ранени ученици от паднала мазилка.
Още: Мицотакис: Гръцко-американските отношения ще останат силни и продуктивни
Не е учудващо, че вече има система от частни училища в Гърция, паралелно на държавните. Около седем процента от всички ученици посещават частно училище. Онези, които могат да си го позволят, пращат децата си там, за да им предоставят по-добри възможности за прием в университет след гимназията. Там не се отменят занятия заради липса на учители. Сградите обикновено са модерни и добре оборудвани. Таксите обаче започват от 4 000 евро и стигат до 15 000 на година в последните класове. Има и много допълнителни такси за транспорт и екскурзии.
Проблеми и за студентите в университет
Не само учениците и родителите имат причина за недоволство. Студентите също протестират в Атина. За тях е все по-трудно да си позволят висше образование. "Особено за студентите от провинцията университетът на практика е привилегия”, казва член на студентска асоциация, критикувайки липсата на държавно подпомагане.
Освен всичко друго студентите искат повече общежития, които са твърде малко в страната. Нужно е и държавно подпомагане, което да помогне на студентите да покрият нарастващите си разходи. Таксите за следване в гръцките университети може да не са високи, но цената на живота и най-вече наемите са особено високи. Повечето студенти от провинцията, които не могат да живеят със семействата си, трябва да работят, докато учат, за да могат да си позволят висше образование.
Още: Турски трафикант ги изостави в морето: Четирима мигранти загинаха край Родос
"Какво още трябва да стане, за да направи правителството нещо”, пита Фрозо Кондили. Нейното дете е в училище, но след гимназията, ще иска да иде в университет. Близо половината от завършилите основно образование в Гърция са приети в един от 44-те университета в страната. "Децата ни заслужават повече”, казва Кондили.
Източник: Дойче веле
Гърция обмисля да създаде мигрантски център на Родос (ВИДЕО)
Евакуираха съдилищата в Пирея заради бомбена заплаха (ВИДЕО)
70% от гърците не могат да покриват месечните си разходи