Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наръчник от три стъпки за борба със сладникави приказки по избори

13 февруари 2017, 09:45 часа • 2368 прочитания

Още малко и ще влезем официално в предизборна кампания, която така или иначе не е спирала. От сутрин до вечер ни облъчват с всевъзможни аспекти на популизма, чиито измерения нямат и няма скоро да имат реални отражения. Хвърчат управленски програми, падат глави, шири се реваншизъм и ​революционен дух, а всичко това минава на фона на сладникави приспивни песни за светлите бъднини.

Ето защо е хубаво, като дойде заветното време да пуснем вота в урната или през новото чудо (ако го доставят) машината, да сме си отговорили на някои помоему важни въпроси за собствено удовлетворение, пък то е ясно, че ще стане, каквото има да става.

1. По-далеч от лъжи. Със сигурност поне веднъж ще се срещнете в близките дни с някои самоуважаващ се политик, който ще демонстрира завидна загриженост за личното ви материално-духовно-обществено положение, ще ви обещае луната, звездите, добро образование за децата ви, а за вас - 700 лева пенсия или 1500 лв. начална заплата. Знам, че сте наясно с фантасмагориите на предизборния кандидат за народен представител, но все пак, имайте две наум, че той е станал вече по-изобретателен и борави с брюкселски диалект, доклади, дълбокомислени проучвания, анализи и оценки на риска. По-далеч и с повече разум.

2. В момента едни-други се джавкат по разни структурни въпроси, кръгли маси, дават през пет минути пресконференции и превръщат публичното пространство в панаир на дребнотемието и словесната еквилибристика. Разбира се, целта е да объркат уважаемия избирател, да го настроят, насъскат и противопоставят срещу този или онзи и така да си пишат актив по спечелен електорат. Наблюдавайте тези процеси внимателно: и едните, и другите ги играят по един и същи начин, с едни и същи аргументи, хвърлят едни и същи кални буци, а като изключат камерите, всичко свършва. Доверието е скъп дар, не го отстъпвайте за лицемерни сладникави излияния. Прочетете, потърсете, разровете се дали нещата, за които ви говорят толкова отривисто, съдържат истини. Информирайте се кои са тези срещу вас и за какво се борят.

3. Най-безсмисленото време преди избори е денят за размисъл. Обикновено в този ден никой не застава на едно място и не започва епикурейски да разсъждава за съдбата на държавата. Въпреки това може да използвате подобна възможност и да разгърнете предизборните програми на политическите партии. Ще си дадете ясна представа за това докъде стига мащабът на популизма, докъде се простира реалността. Ще сте запознати с копи-пейст обещанията и ще се възнаградите с една идея по-висока съобразителност за вота.

Има още известно време. От нас си зависи дали ще влезем в спирала от избори. Силно се надявам (докато гледам поредния репортаж за подготовката на търговията за гласове), че можем да постъпим по-просвещенски на вота в края на март. Надявам се, но не вярвам!

Автор: Румен Скрински

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес