За изследователския проект съобщи Германският аерокосмически център DLR на своя сайт. За осъществяването му центърът се нуждае от "наземни астронавти" - участници в тестове, готови да прекарат 60 дни в леглото, без прекъсване.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
60 дни в леглото - почивка или мъчение?
На пръв поглед звучи като добра идея: два месеца без будилник и без да се налага да бързате за някъде. Дори още по-добре: два месеца, през които не трябва да правите абсолютно нищо.
Още: Николай Костов: Електронните рецепти са за събиране на информация
Още: Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС
Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?
Това обаче не е чак толкова просто. Леглото ще е под наклон от шест градуса, от което следва, че главата ще бъде под нивото на краката - и то през цялото време. В това положение на тялото към главата ще има прилив на течности, а вътрешните системи на организма ще трябва да се реорганизират. Освен това ще се промени натоварването на мускулите и още, и още.
Учените ще наблюдават какво се случва с човешкото тяло, когато то е в положение, близко до това на истинските астронавти. Изследването се провежда, за да няма изненади по време на космически мисии. Така астронавтите ще знаят по-добре как правилно да се подготвят за дълги полети.
Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите
Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол
Участниците в тестовете ще бъдат разделени на групи. В едната ще се изпълняват упражнения за издръжливост и заякване на мускулите - в легнало положение, разбира се. В другата група мускулите на тестваните лица ще бъдат съкращавани с помощта на електрически импулси. След като сравнят различните техники и резултати, учените ще могат да определят как по-добре да поддържат жизнеността на тялото на астронавта.
Участниците ще бъдат щедро възнаградени
Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул
Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад
Още: Призив към Русия: САЩ и Япония напомниха да не се разполагат ядрени оръжия в Космоса
Изследвания като това се провеждат от 1980-те години. Първата група ще "легне" през септември 2024 година, а следващата - през април 2025. Всеки от участниците ще получи възнаграждение в размер на 18 000 евро.
Могат да участват жени и мъже на възраст между 24 и 55 години, с ръст от 1,53 до 1,90 метра, с индекс на телесната маса (ИТМ) между 18 и 30, в добро здраве, непушачи и с добър немски език.
Изследването ще се проведе в Кьолн, където се намира централата на Германския аерокосмически център. След като прекарат два месеца в леглото, участниците ще бъдат подробно изследвани в продължение на още три месеца.
Повече информация за това как да станете участник в изследователския проект можете да намерите на уебсайта на DLR.
Още: Има ли тъмна материя във Вселената? Учени с изненадващ отговор
Източник: Дойче веле
Министър Стойчева откри най-голямата лаборатория за космически изследвания в България
В Албена всеки ден ще изследват качеството на морската вода