Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дилемата на Египет: как да е с Израел, но и с палестинците

13 ноември 2023, 10:24 часа • 4043 прочитания

Войната в ивицата Газа между Израел и групировката Хамас, призната за терористична организация от ЕС, Германия и САЩ, доведе и дотам, че Египет се оказа в сложна ситуация. Кайро е основен посредник за доставките на хуманитарни помощи в Газа, но същевременно не желае да приема на своя земя палестинците, принудени да напуснат своите домове.

Още: Невидимите мигранти на Хърватия

Още: Несменяем лидер от четвърт век: как го постигна Путин

Египет не иска палестинци от Газа

Египетският президент Абдел Фатах ал Сиси даде ясно да се разбере, че граничният пункт Рафах - единственият в ивицата Газа, който не е под контрола на Израел - няма да стане вход към Египет за палестинците, които са в Газа. "Египет ясно и категорично потвърждава, че никога няма да се съгласи с приема на палестинци на египетска територия", изтъкна нееднократно държавният глава.

Още: Египет: Евакуациите от Газа бяха преустановени днес

Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?

Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?

"Египет помни добре какво стана през 1948 година, когато на палестинците, прогонени от техните домове и села, след края на арабско-израелската война не бе разрешено да се върнат обратно – събитие, което палестинците наричат Накба (катастрофата). В Кайро допускат, че тази ситуация може да се повтори", казва Мишел Пейс от лондонския мозъчен тръст Chatham House.

"Въпреки това цивилните граждани от Газа имат право да искат убежище и само те могат да решават как и кога да се възползват от това право. Египет е длъжен да допусне цивилните граждани, ако те поискат това", казва в интервю за ДВ Тимъти Калдас от американския Институт за близкоизточна политика "Тахрир".

Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година

Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България

"При това партньорите на Израел трябва ясно да заявят, че жителите на Газа имат право да се върнат в ивицата след края на бойните действия, а израелските лидери трябва да бъдат предупредени, че ако попречат на палестинците да го направят, това ще представлява етническа чистка", допълва Калдас.

Потенциална заплаха за безопасността на Египет

Още: Защо децата не бива да пият енергийни напитки

Още: Здравословни ли са наистина алтернативите на захарта?

Още: Не е Клеопатра: ето коя е първата жена-фараон!

По думите на Пейс, още един от аргументите на Египет против допускането на палестинците в страната е това, че ще бъде невъзможно бойците на Хамас да бъдат отделени от цивилните бежанци. "Ако палестинските джихадистки групировки установят логистични, идеологически и оперативни връзки със съмишлениците си на Синайския полуостров, в Кайро се опасяват, че тези бойци могат да извършат нападения срещу израелски обекти от египетска територия, което ще доведе до ответни действия от страна на Израел и ще влоши отношенията с Египет", уточнява Пейс.

Президентът Ал Сиси заяви наскоро по този повод следното: "Синайският полуостров ще стане база за терористични операции против Израел и ние, египтяните, ще носим отговорността за това. Тогава мирът, който установихме (през 1979 година, когато бяха сключени споразуменията от Кемп Дейвид - б. ред.) ще се изплъзне от ръцете ни заради търсенето на решение по палестинския въпрос".

Според Кенет Рот, бивш изпълнителен директор на "Хюмън райтс уоч", а сега професор в Принстънския университет, Ал Сиси "се отнася особено благосклонно към опитите на Израел да унищожи Хамас, тъй като самият президент използва чудовищно насилие за разгрома на "Мюсюлманските братя" в Египет, които се родеят с Хамас.

Египтяните са започнали да симпатизират на властите

Още: Херо Мустафа става посланик в Египет

Конфликтът между Израел и Хамас повлия и на отношенията между египетското правителство и населението на страната. По думите на политолога професор Натан Браун, "разногласията, предизвикани от икономическите трудности в страната, а и от авторитарния стил на управление, донякъде са отслабнали".

Вместо това сега вниманието е фокусирано над защитата на държавните граници на Египет и това е добре дошло за Ал Сиси, който най-вероятно ще бъде преизбран на предстоящите президентски избори.

Финансовите средства, които Кайро получава, за да оказва помощ на населението в Газа, биха могли да допринесе за преодоляването на продължаващата икономическа криза в Египет. От март 2022 година египетският фунт е загубил над половината от стойността си, а валутните резерви на страната фактически са изчерпани. Конфликтът в Газа влияе негативно и на туризма, който е основа на египетската икономика.

Настроенията ще се променят

Още: 335 чужденци и 76 ранени палестинци са евакуирали от Газа

Кенет Рот обаче се съмнява, че палестинско-израелският конфликт ще укрепи трайно единството на египетското население с властта. "Общественото мнение неизбежно ще се променя - от симпатии към Израел след жестокото нападение на Хамас от 7 октомври към ужас по повод големия брой палестински жертви, които загиват от израелските бомбардировки. И тогава неизбежно ще бъдат зададени въпроси за това защо правителството на Египет продължава да си сътрудничи с Израел", прогнозира Рот.

 

Източник: Дойче веле

Турция ще изгради 20 полеви болници в Египет за палестинците в Газа

Египет отвори евакуационен коридор от Газа, но не за всички

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес