Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи, знаете ли за какво (да) протестирате?

16 ноември 2018, 09:45 часа • 9328 прочитания

"Отново протести из цялата страна", "Вълната от протести не спира", "Поредна вечер на протести и блокади". Тези заглавия обрисуват недоволството, което през последните дни ескалира в България.

Какво ви прави впечатление в тези заглавия? Доста интересна за мен е липсата на акцент срещу кого и какво са насочени тези протести.

Не са еднозначни и отговорите на протестиращите по този въпрос. Някои от тях посочват като причина за недоволството си повишението на цените на горивата, с всички произтичащи от това обстоятелства, Други пък, оставката на Валери Симеонов или абсурдните нововъведения в гражданската отговорност.

Отвреме-навреме се чуват и гласове, които обявяват протеста за антисистемен. Тук е моментът ясно да дефинираме какво е системата. Ако приемем, че тя представлява съвкупността от политически, икономически и социални действия и бездействия на българските институции, какво следва от това?

Има стотици, а може би и хиляди причини за протест срещу системата. Цените на горивата и наглото поведение на вицепремиера Симеонов са само поводи и парчета от мозайката. Изправени сме пред много тежки социални проблеми. Демографска катастрофа, обезлюдяване на малките населени места, заплати и пенсии на места, които изправят българските граждани на ръба на оцеляването.

Докога ще си затваряме очите за терорът и геноцидът над уязвимите групи в българското общество? Възрастните хора в България са оставени на произвола на съдбата, особено живущите в малките населени места. Подложени са на откровен терор от маргинални групи, предимно от ромски произход, а социалните им придобивки ги поставят пред абсурдния избор между хляба и лекарствата.

Апропо, докога ще мълчим за проблема с интеграцията на ромите? Не е политически коректно да се говори и пише за това, нали? За толкова години преход (към какво), така и не се намери воля да се намери решение за този проблем. Ще посмее ли някоя социологическа агенция да разкрие какъв е процентът на безработицата сред етническите роми? Не мисля, че има нещо дискриминационно да се направи такова. Щом може да се прави проучване по пол и възраст, защо да не става и за етнически произход? Може би, защото има сериозна полза от функционално неграмотно население, което да се използва като хомогенна маса от удобни избиратели.

Време е да си дадем и ясна сметка за кого системата е неблагоприятна и кой се облагодетелства от нея. За управленската класа ми се струва, че тя работи отлично. За обикновените граждани обаче, нещата стоят доста по-различно. Тук идва моментът да призная, че за мен по-логичният въпрос не е защо част от гражданите протестират, а по каква причина по-голямата част не го правят?

Отговорите ,които съм получавал на този въпрос, са до болка познати. "Безсмислено е", "Студено е", "Няма алтернатива", "Всички са маскари". Никой изглежда не си задава въпроса откъде да дойде тази алтернатива? Докато си пишем в социалните мрежи или разгорещено спорейки с телевизора, който е достатъчно невъзпитан да не отговаря?

Какво бъдеще искате за децата си? Достойно ли изживяват старините си родителите ви? Доволни ли сте от възнагражденията си? Вярвате ли, че нещо ще се промени само с оставка на вицепремиера Валери Симеонов? Или дори на цялото правителство? Временното намаляване на цените на горивата ще реши ли социалните ви проблеми? Кажете какво искате, напишете го, излезте на улицата и го поискайте. Длъжни сме да опитаме. Дължим го на родителите си, дължим го и на себе си!

Автор: Тодор Беленски

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес