Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Азбучник на българския хаос: ГЕНЕРАЛИ

29 ноември 2019, 09:45 часа • 6797 прочитания

Днес България за първи път от Освобождението има на върха на управлението българин генерал. При това не един, а двама. Президент е летецът генерал Румен Радев, а министър-председател – пожарникарят генерал Бойко Борисов.

Още: Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа

Още: Защо Гърция има толкова много пари

Изключвам двете протежета на Александър Батенберг – руските генерали Казимир Ернрот и Леонид Соболев, управлявали по за няколко месеца в годините 1881-1883. Тяхната задача е била да се премахне Търновската конституция и цялата власт да бъде концентрирана в ръцете на монарха. Нито един от останалите 53-ма български министър-председатели от Освобождението до днес обаче не е бил генерал. А времената са били далеч по-сурови и през тези години сме минали през множество войни, въстания, преврати.

Днес не сме във война, членове сме на НАТО и ЕС. В никоя от страните на Европейския съюз начело не е генерал. А у нас – цели двама! Сякаш повече приличаме на страна от Латинска Америка. Остава само да въведем военно положение, за да придобие пълзящия авторитаризъм завършена форма. Тогава овластените и техните протежета/ Д.П., С. Ц. , И. Г. и други/ ще могат спокойно да се предвижват с бронетранспортьори и няма да има нужда да отцепват булевард „България” – ние сами ще бягаме от тях.

А сега сериозно. Каква е причината да имаме двама генерали начело на управлението на страната ни? Каква е причината за подобно управление в една демократична държава, защото и двамата генерали са избрани на свободни и демократични избори. Отговорът разбира се е ясен – волята на избирателите. Което ще рече, че те са поискали начело на властта твърда ръка. А защо им е твърда ръка? И тук отговорът е ясен – за да ги избави от криминалната престъпност, беззаконието, корупцията.

Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?

Още: Какво ще стане в Грузия?

Когато преди десетина години генерал Бойко Борисов се появи на бял кон начело на държавата, той отправи именно такива послания към избирателите. Обеща да въведе ред, справедливост, да осъди крадците и измамниците по високите етажи на властта, да пребори битовата престъпност, да направи живота на хората по-добър.

Всички добре знаем какво се получи на практика. За да бъдат замазани очите на хората, бяха извършени зрелищни арести на политически и бизнес противници, които по-късно бяха освободени и осъдиха България в Страсбург. Междувременно бяха извършени множество убийства на сенчести фигури, за да бъде овладян техния бизнес. В последствие политическият рекет се разпростря върху цялата бизнес среда на страната. Започнаха масовите кражби на еврофондове и други държавни активи в енергетиката, телекомуникациите, беше ликвидирана КТБ. Цялата тази процедура по разграбването на страната ни се извършваше и продължава да се извършва организирано, със строга йерархия. Както се казва, с генералска хватка.

Постепенно по-голямата част от хората, дори и най-наивните, разбраха, че да имаш кокарда и пагони на генерал съвсем не значи, че си истински генерал. Роди се следния афоризъм: „У нас мафията си има държава и генерал”.

Желанието на избирателите за твърда ръка очевидно стана още по-неустоимо и преди няколко години те избраха с висок процент друг генерал, президента Руман Радев. Очакванията са той да върне надеждите на хората за ред, законност, справедливост. Това означава само едно - битка с върхушката на съществуващата власт, тоест с генерал Бойко Борисов. Времето ще покаже дали президентът със своите сили, възможности и пълномощия е в състояние да постигне някакъв успех. Засега генералската битка повече прилича на тактическо учение без видими резултати. А времето тече, животът си върви. Тогава?

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол

Да се готви следващият генерал.

 

Автор: Калин Илиев

…………………………

"Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари, чиито наименования следват последователността на буквите в българската азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Калин Илиев
Калин Илиев Отговорен редактор
Новините днес