Вече не говорим само за изоставане в Северозападна България, което е отдавна установена тенденция, а и на някои области в Северноцентрална и Североизточна България. Това каза в интервю за "Фокус" Явор Алексиев от Института за пазарна икономика.
Още: 17 дни в неизвестност: Издирват баща и син от Видинско
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Такава е тенденцията според изследването „Регионални профили” на Института за пазарна икономика. "По- специално става въпрос за областите Търговище, Разград и Силистра, където в много отношения социално-икономическото развитие на областите вече наподобява това на Видин, Монтана, Ловеч и др. - традиционно бедни области в страната", заяви Алексиев.
Най-изоставащите региони в Северна България са Видин, Монтана и Ловеч, отчете още експертът за агенция "Фокус". Той обясни, че Ловеч е областта, в която доходите нарастват най-бавно през последните десет години и съответно вече са най-ниските в страната.
„Това отваря една все по-голяма ножица между доходите в бедните области и средните доходи в страната, както и разбира се доходите в София столица, която е най-богатата област в страната”, заяви Алексиев.
Още: Вижте листата на "Има такъв народ" за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Според него притеснителното е, че вече такива тенденции се наблюдават и в Северна централна и Североизточна България и по-специално областите Търговище, Разград, Силистра. Хората, които искат да работят и да се развиват, бягат от тези райони, което съответно задълбочава и социално-икономическото изоставане на тези райони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Още: Вижте листата на ДПС - Пеевски за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
„Днес Национално статистическият институт публикува данни за третото тримесечие на 2014 г. за ситуацията на пазара на труда. Това, което се вижда, е, че макар, че икономиката се справя добре, имаме 60 000 нови работни места в сравнение със същия период на миналата година, Северозападна България отново се оцветява в червено”, подчерта Алексиев. Той допълни, че отново е започнал спад на работни места и това ще окаже влияние и върху доходите и стандарта на живот на гражданите.