Трябва да познаваме и тачим историята на нашия град. Това заяви д-р Цветан Ценков при посещението си в Държавен архив – Видин, където заедно със заместник-кмета Борислава Борисова разгледаха гостуващата фотодокументална изложба „Възкресение на свободата“. Експозицията беше представена на 6 април – датата, на която преди 143 години Видин е освободен, а Иззет паша предава ключовете на града.
Съществуват неразрушими връзки между България и народите, чиито воини са оставили костите си по нашите земи по време на Освободителната война от 1877 – 1878 година, заяви кметът, разглеждайки показаните документи и снимки. „Тази изложба е доказателство, че почитаме светлите исторически дати и помним и сме благодарни на тези, които са ни помогнали в този труден за държавата ни момент“, заяви д-р Цветан Ценков.
Изложбата е показателна и с това, че е резултат от съвместните усилия на българските, руските, румънските и хърватските архиви, отбеляза началникът на видинския архив Светлана Кръстева. „Направена е за 140-годишнината от Освобождението, но ето, във Видин дойде на 143-ата годишнина и е все така актуална. А най-хубавото е, че с обединените усилия на архивните институции на няколко държави показваме документи, които досега не са били представяни пред българска публика“, обясни Кръстева. Тя разказа, че в изложбата са включени документи, снимки и гравюри, представящи воюващите страни, хода на военните действия, живота по време на войната и нейния заключителен етап – подписването на Сан Стефанския и на Берлинския мирен договор.
По време на посещението си в Държавен архив – Видин д-р Ценков сподели със Светлана Кръстева идеята си във Видин да бъде направена Алея на славата. Там паметни плочи с надписи да „разказват“ за видни исторически личности от нашия край – герои от въстанията и войните, революционери, будители, дали своя значим принос както за своето родно място, така и за Родината. „Тази Алея на славата ще покаже, че ние тачим историята. За съжаление, не познаваме достатъчно добре историята на нашия град, затова трябва да припомним на днешните видинчани какви славни личности е дал Видин, за да се гордеят“, сподели видинският кмет.
Началникът на видинския архив приветства подобна инициатива. „През 1938 година Видинската община решава в началото на Крайдунавския парк, в района на театъра да се постави паметник на Георги Сава Раковски. Идеята тогава е да се направи една алея с паметници на възрожденци и герои, която да започва именно от този бюст-паметник, но това така и не се осъществява“, разказа Светлана Кръстева, като увери, че видинският архив ще съдейства с необходимата документална информация, за да се осъществи най-после това хубаво намерение.