Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Свищов: Внесли сме проекти за над 75 млн. лв., готвим и още

29 юни 2023, 16:53 часа • 7094 прочитания

С кмета на община Свищов Генчо Генчев, който завършва своя втори мандат, разговаряме за терените, които искат от държавата, за евентуалния трети мост над Дунав, за спортните бази и инфраструктурните обекти, за проектите, с които кандидатстват по Плана за възстановяване и устойчивост.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Г-н Генчев, месец след бедствието в Свищовско ясно ли е на каква стойност възлизат щетите и къде има най-голяма нужда от спешна намеса?

За моя радост повечето населени места нямат сериозни щети. Най-пострадало е село Ореш, за което са необходими около 200 000 лева за възстановяване само на пътна инфраструктура. Другият сериозен проблем е, че имат едно голямо дере, което поема целия водосбор и има пропадане. След поройния дъжд е отнесена част от пътя. Там спешно трябва да се изгради подпорно съоръжение, което да укрепи дерето. В противен случай при следващ обилен дъжд селото може да бъде откъснато напълно.

На 146-тата годишнина от Освобождението на Свищов приканихте депутатите за съдействие местността Паметниците да се предостави на общината, имате и решение на Общинския съвет за този терен от 94 дка. Какви са очакванията ви и намеренията за този имот?

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Очакванията ни са големи. Всяка община се бори за привличане на туристи, защото те носят добавена стойност. Искаме всички исторически и туристически обекти да придобият приятен облик, да бъдат рехабилитирани, социализирани, да се подобри достъпът до тях, да се създадат допълнителни атракции и интерактивни модели на представяне на културното наследство и забележителностите на Свищов. Това е опит, който другите държави прилагат от години. Атракциите с всяка година стават все повече и според тях туристите решават кой град да посетят. Местността „Паметниците“ заедно с архитектурния комплекс "Нове" е резерват с национално значение. Всички знаем, че там е станало дебаркирането на руските войски по време руско-турската освободителна война. Една местност, която пази историята, с различните обелиски и паметниците, изградени в целия парк. Той обаче е изключително държавна собственост и по никакъв начин община Свищов не може да влага публични средства за неговото поддържане. Въпреки това, ние се стараем с малко средства, но с много сили на общинското предприятие "Чистота" да го поддържаме в подобаващ вид, защото мястото е емблематично. То е подходящо за игри, разходка, за пикник, дори често се ползва за открити уроци на учениците сред природата. Искаме да го превърнем в изключително атрактивно място, защото имаме какво да покажем. Ще експонираме цялото дебаркиране на река Дунав. За 3 г. сме провели много тежки процедури, тъй като паркът е собственост на много министерства. Изработихме необходимите документи, минахме през НИНКН. Протоколът ни е одобрен, дадоха ни указания и предписания как да се проектира и социализира обектът, подобренията по какъв начин да станат. Това мина през решение на областния управител на Велико Търново. След неговото одобрение ОбС обяви местността "Паметниците" за обект от първостепенно значение. Разделихме архитектурния резерват "Нове" от "Паметниците“, каквито бяха указанията. Цялата документация е изпратена до МРРБ. Очакваме да изготвят предложение до Министерския съвет за прехвърляне на терена. Надяваме се в кратки срокове това да се случи, тъй като има още много документална работа. А бързаме, защото пред нас е новият програмен период  и има много донорски програми за финансиране на културно наследство. Това е единствената ни възможност да превърнем местността в изключителен туристически обект.    

Споменахте античния град "Нове". Там как вървят археологическите проучвания, имаше и проблем с финансирането на българските екипи?

Да, все още го има. От 1-ви юли стартира археологическото лято на "Нове" с няколко полски и български екипи. Там е абсолютно същият проблем като с "Паметниците" - много средства са необходими, за да се поддържа. Площта му е над 200 дка. Разкритите обекти се нуждаят от спешна консервация, защото буйната растителност и диви животни унищожават разкритото. Държавата трябва да се намеси, защото е безсмислено да се разкрива, а след това да не можем да го съхраним и представим като археологическа забележителност. 

На празника отворихте и темата за мост над река Дунав, който да свързва Свищов с румънския град Зимнич или тя не е затваряна? Какви са аргументите и предимствата на Свищов?

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

Тази тема е много чувствителна за всички дунавски общини. Но ще кажа, че неслучайно още преди 146 години мястото е избрано за преминаване на руските войски. Много бързо и с много по-малко средства ще изградим мост там. Въпросът е, че времето минава, а ние само говорим за тези стратегически транспортни обекти, които са от значение за икономиката, индустрията, туризма. Този дисбаланс между Севера и Юга може да се преодолее с добра транспортна свързаност. В годините назад  Южната част напредна, защото там бяха насочени много инвестиции, докато на общините по поречието на Дунав им е много трудно.

Заговори се, че следващият мост ще е на Русе?

С нас никой не е разговарял. Който и български кмет да настоява, това е решение на големите хора в държавата, на съответните министри, на президента и на ЕС. Трябва да има общо принципно съгласие. Преди две години и половина г-н Борисков и премиерът на Румъния подписаха меморандум, с който обявиха, че между Зимнич и Свищов ще се изгражда мост, но уви, това остана само на документ. Това е най-централната точка в България между Видин и Силистра и е редно да е тук. Най-добрата пътна свързаност с Европа е през Свищов. Има и други фактори - пълноводие, територия, връзката с Русе и Велико Търново. Изграждането на тази скоростна отсечка по-малка от 30 км ще бъде изключително важна за цялата Великотърновска област. Бих се радвал у политиците да надделее здравият разум.  

В началото на юни открихте след ремонт новите трибуни и ремонтираната административна сграда до стадиона. За вторият етап от ремонта – вече на стадиона, осигурени ли са средства?

Благодаря ви за въпроса. Самото откриване беше пред министър Весела Лечева, защото благодарение на нея много общини, които нямаха възможност да инвестират в спортни съоръжения, с нейна помощ го направиха. Няма да ви описвам административната сграда в какво състояние беше. След всеки дъжд - наводнения. Спортната гилдия прие тази инвестиция много радушно. Стана нещо изключително хубаво и приятно за ползване - енергоефективна сграда, модернизирана. За втория етап не са осигурени средствата. Подготвили сме проект, с който ще кандидатстваме пред европейските структурни фондове, ще търсим всякакви възможности за финансиране на спортна инфраструктура. В Свищов има над 25 спортни клуба с различна насоченост и ние се стараем да ги подпомагаме.

Бяхте сред първите общини, внесли проектни предложения по Плана за възстановяване и устойчивост  – за модернизация на училище и детска градина, за изграждане на младежки център, за модернизиране на осветлението и за оползотворяване на ресурсите от минерална вода, за цялостна инфраструктура в индустриалния парк на мястото на старите казарми. Пет месеца по-късно имате ли вече резултати?

Много съм радостен, защото ни предстои подписването на договора за енергийната ефективност на уличното осветление в Свищов и 4 населени места от общината. Предстои подмяна на всичките над 2500 осветителни тела. В градската среда ще бъдат обновени изцяло стълбовете, рогатките, лампите с модерен дизайн, какъвто подхожда на главната улица. Там ще бъдат подменени 130 тела. Успешно преминават оценките за училището, за филиала на ДГ "Васил Левски". Предстои обявяване на оценките за младежките центрове. Аз се надявам, че с такъв положителен старт за 3 обекта, сме се подготвили качествени проекти, които да служат на хората. Входирали сме общо 9 проекта за над 75 млн. лв. Предстои оценка на проектите за модернизация и енергийна ефективност на центъра за деменция в с. Овча могила, за две знакови читалища, за старческия дом, за индустриалната зона. Два проекта сме входирали пред Екофонда - за енергийна ефективност на ДГ "Чиполино" в Свищов и за минералния извор. С всичко това община Свищов дава много силна заявка за участие в новия програмен период и с нетърпение очакваме да отвори програма "Региони в растеж". Очакваме и културната мярка по ТГС за друга забележителност на Свищов - крепостта "Калето". Там приключихме с проучването и смятаме да направим привлекателен парк в центъра. Успешно върви и строителството на църквата "Св. Архангели" в с. Хаджидимитрово. Знаете, че тя рухна преди много години заради безстопанственост. В момента слагаме купола и започваме вътрешно обзавеждане.

Главният финансист на общината е бил отличен от НСОРБ и от фонд ФЛАГ за особен принос в управлението и развитието на местните финанси. С какво са заслужени тези награди?

Не само пред НСОРБ и ФЛАГ, Стефан Кирчев и в нашите очи е голям експерт в областта на финансите. Не отстъпва на финансистите на национално ниво. Пред различни институции, когато е трябвало да защитаваме финансиране за община Свищов, той го е правил по един изключително компетентен начин. И най-важно - успявал е да договори условия в интерес на нашите съграждани. Това е най-показателно.  

Ще се кандидатирате ли отново за кмет?

Имаме доста работа да свършим. Времето ще покаже, засега нямам готовност да ви отговоря на този въпрос.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес